Ադրբեջանի կրակոցների պատճառով Սոթքի հանքավայրի աշխատանքը դադարեցվել է, տարհանել են աշխատակիցներին. ՄԻՊ
26/07/2021 17:30
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն այսօր վաղ առավոտյան քաղաքացիական բնակիչներից ահազանգեր է ստացել, որ ադրբեջանական զինված ուժերը կրակոցներ են արձակում ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի Սոթք գյուղի հարևանությամբ, այս մասին հայտարարությամբ է հանդես եկել Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Պարզվել է, որ կրակոցներն արձակվել են Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքում գտնվող Սոթքի լեռնանցքի հողմակների տարածքում տեղակայված ադրբեջանական զինված ուժերի դիրքերից և ընդհատումներով շարունակվել են տևական ժամանակ:
Կրակոցները եղել են տարբեր տրամաչափի զինատեսակներից, հայկական զինված ուժերի դիրքերից բացի արձակվել են Սոթքի հանքավայրի ուղղությամբ։ Կրակոցները պարզ լսելի են եղել նաև Սոթք գյուղում և Գեղամասար համայնքի այլ մասերում:
Ահազանգեր են ստացվել նաև այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերի կրակոցների, նրանց հրահրած լարված իրավիճակի պատճառով տարհանվել են Սոթքի հանքավայրի աշխատակիցները:
Այն փաստը, որ «Գեոպրոմայնինգ Գոլդ» ընկերությունը գիշերը կրակոցների պատճառով ստիպված է եղել դադարեցնել հանքավայրի աշխատանքը, վկայում է ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ընկերության օրինական ձեռնարկատիրական գործունեությունը խոչընդոտելու, աշխատակիցների իրավունքները կոպտորեն խախտելու, մարդկանց կյանքի համար իրական վտանգի մասին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ է արձանագրում, որ հողմակների այն տարածքը, որտեղից ադրբեջանական զինված ուժերը կրակել են, ՀՀ կառավարության 2000թ. դեկտեմբերի որոշմամբ «Պետական սահմանի մասին» ՀՀ օրենքի հիման վրա տրամադրվել է ՀՀ-ում իրավական գրանցում ունեցող ընկերությանը և այդ ընկերության հետ կնքել 30 տարի ժամկետով վարձակալության պայմանագիր՝ ապահովելով գույքային իրավունքների պետական գրանցումը:
Այսինքն՝ հողատարածքը իրավական հիմքով պատկանում է ՀՀ-ում գրանցում ունեցող ընկերության օրինական տիրապետությանը, այն տրամադրվել է էլեկտրական էներգիայի արտադրության համար հողմային էլեկտրակայան կառուցելու և շահագործելու նպատակով։ Նշված 200 հա հողատարածքից 75 հա-ի վրա ընկերությունը կառուցել է 2 հողմակ:
Այդ տարածք ադրբեջանական զինված ուժերն ապօրինաբար ներխուժել են 2020թ. նոյեմբերի 25-ին ու դրանով ընկերությանը պատճառել են շուրջ 5,000,000 ԱՄՆ դոլարի վնաս: Այս մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ հայտարարությամբ է հանդես եկել 2021թ. փետրվարի 5-ին։
Այսօր Մարդու իրավունքների պաշտպանը ստացել է ահազանգեր նաև այն մասին, որ ադրբեջանական զինված ուժերը հուլիսի 26-ին ՝վաղ առավոտյան ժամը 04:00-ի սահմաններում կրակոցներ են արձակել նաև Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղի սարատեղի կոչվող քաղաքացիական բնակավայրի հարևանությամբ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ահազանգեր է ստացել նաև այն մասին, որ որ ադրբեջանական զինված ուժերը, Գեղարքունիքից բացի, հուլիսի 26-ին` ժամը 11:30-ի սահմաններում կրակոցներ են արձակել նաև ՀՀ Արարատի մարզի Երասխ համայնքի հարևանությամբ: Լսելի են եղել նաև գյուղում: Կրակոցները վերսկսել են նաև ժամը 15:30-ից և մինչ այս պահը շարունակվում են:
ՀՀ Գեղարքունիքի և Արարատի մարզերի նշված համայնքների անմիջական հարևանությամբ ադրբեջանական կրակոցների փաստերն ակնհայտ ապացուցում են, որ ՀՀ սահմանային, մասնավորապես` Գեղարքունիքի, Սյունիքի և վերջին օրերին նաև Արարատի (օրինակ` Երասխ գյուղ) մարզերի բոլոր այն հատվածներում, որտեղ քաղաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ ներկա են ադրբեջանական զինված ծառայողներ, նրանց պահվածքը նույնն է` կրակոցներ, կենդանիների գողություններ, խոտքաղի ու բերքահավաքի խոչընդոտներ, սպառնալիքներ և այլն:
Նկարագրված կրակոցները ևս մեկ անգամ ապացուցում են, որ ադրբեջանական զինված ուժերի ինքնին ներկայությունը ՀՀ քացաքացիական բնակավայրերի հարևանությամբ, Սյունիքի համայնքների միջև ճանապարհներին առաջնահերթ ՀՀ բնակիչների կյանքի իրավունքի խախտում է:
Նրանց արարքները խախտում են ՀՀ բնակիչների սեփականության, ազատ տեղաշարժի, անասնապահությամբ զբաղվելու և ընտանիքի եկամուտը վաստակելու և մյուս կենսական իրավունքները: Դրանք ոտնահարում են քաղաքացիական բնակիչների անդորրն ու բնականոն կյանքը:
Գեղարքունիքի և Արարատի մարզերում հուլիսի 26-ի ադրբեջանական կրակոցների փաստերը պաշտոնապես հաստատել է նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը»,-ասված է հայտարարությունում։

Из-за выстрелов ВС Азербайджана прекращена работа Сотского золоторудного месторождения, сотрудники эвакуированы – омбудсмен Армении
26/07/2021 19:21
Защитник прав человека Армении сегодня рано утром получил сообщения от мирных жителей о том, что ВС Азербайджана стреляют по соседству с селом Сотк укрупненной общины Гехамасар Гегаркуникской области Армении, говорится в заявлении омбудсмена Армении Армана Татояна.
«Выяснилось, что выстрелы были произведены с азербайджанских позиций, дислоцированных на территории ветряных станций на перевале Сотка, находящемся в укрупненной общине Гехамасар Гегаркуникской области и продолжались длительное время с перерывами.
Огонь был открыт из оружия различного калибра и, кроме армянских позиций, был направлен также на Сотское золоторудное месторождение. Выстрелы были слышны также в селе Сотк и других частях укрупненной общины Гехамасар. Получены сообщения также о том, что из-за выстрелов ВС Азербайджана, спровоцированной ими напряженной ситуации сотрудники Сотского золоторудного месторождения были эвакуированы.
Тот факт, что компании GeoProMining Gold, ночью из-за выстрелов вынуждена была прекратить работу месторождения, свидетельствует о препятствовании азербайджанскими вооруженными силами законной предпринимательской деятельности, грубейшем нарушении прав работников, реальной угрозе жизни людей.
Защитник прав человека особо констатирует, что территория ветряных станций, которую обстреляли азербайджанские вооруженные силы, решением правительства Армении от декабря 2000 года предоставлена зарегистрированной в Армении компании на основании закона «О государственной границе» и с этой компанией заключен договор аренды на 30 лет, обеспечивающий государственную регистрацию имущественных прав. То есть, земельный участок на правовом основании находится в законном владении компании, зарегистрированной в Республике Армения, он предоставлен для строительства и эксплуатации ветряной электростанции по производству электрической электроэнергии.  Компания установила на территории площадью 75 га из указанных 250 га два ветрогенератора.
Азербайджанские вооруженные силы незаконно вторглись на эту территорию 25 ноября 2020 года и причинили тем самым компании ущерб в размере порядка 5,000,000 долларов США. Защитник прав человека выступил об этом со специальным заявлением 5 февраля 2021 года.
Сегодня Защитник прав человека получил также сигналы о том, что азербайджанские вооруженные силы утром 26 июля, в районе 04:00, открыли огонь также в направлении гражданского населенного пункта по соседству с селом Верин Шоржа Гегаркуникской области.
Аппарат Защитника прав человека получил также сообщения о том, что азербайджанские вооруженные силы, кроме Гегаркуника, 26 июля, в районе 11:30, открыли огонь в направлении общины Ерасх Араратской области. Выстрелы были слышны также в селе. Обстрел возобновился с 15:30 и продолжается до сих пор.
Выстрелы в непосредственной близости указанных общин Гегаркуникской и Араратской области наглядно доказывают, что на всех участках границы Армении – в частности Гегаркунике, Сюнике, а в последние дни также в Арарате (например, в селе Еарсх) – где азербайджанские военные находятся рядом с гражданскими населенными пунктами, они ведут себя одинаково: стреляют, крадут скот, препятствуют сенокосу и сбору урожая, угрожают населению и т.д.
Описанные обстрелы в очередной раз доказывают, что присутствие азербайджанских вооруженных сил в непосредственной близости от гражданских населенных пунктов Республики Армения, на дорогах между общинами Сюника является нарушением права жителей Армении на жизнь.
Их действия грубо нарушают права на собственность, свободное передвижение жителей Армении, право заниматься животноводством и зарабатывать доход для семьи. Они полностью нарушают спокойствие и нормальную жизнь гражданских жителей.
Факты азербайджанских обстрелов 26 июля в Гегаркуникской и Араратской областях официально подтвердило также министерство обороны Армении», - говорится в заявлении.