ԱՄՆ-ը կդադարեցնի մասնակցությունն Իրաքում ռազմական գործողություններին
ԱՄՆ-ն կավարտի իր մասնակցությունն Իրաքում ռազմական գործողություններին մինչև 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ը, չնայած կշարունակի աջակցել իրաքյան անվտանգության ուժերին, ասվում է երկու երկրների համատեղ հայտարարության մեջ:
«Պատվիրակությունները վերջին տեխնիկական բանակցություններում որոշում կայացրեցին, որ անվտանգության ոլորտում հարաբերություններն ամբողջությամբ անցնեն վերապատրաստման, խորհրդատվության, օժանդակության և հետախուզական տվյալների փոխանակմանը, և որ ԱՄՆ-ի ոչ մի ուժ ռազմական դեր չի խաղա 2021 թվականի դեկտեմբերի 31-ից», - ասված է  երկու երկրների համատեղ հայտարարության մեջ, որն ընդունվել է  պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենի և Իրաքի արտաքին գործերի նախարար Ֆուադ Հուսեյնի բանակցությունների արդյունքներով:
«ԱՄՆ-ը մտադիր է շարունակել աջակցել Իրաքի անվտանգության ուժերին, ներառյալ՝ փեշմերգաներին (աշխարհազորին)՝ օգնելու նրանց ստեղծել կարողություններ՝ հետագա սպառնալիքներին դիմակայելու համար», - ասված է հայտարարության մեջ:

США прекратят участие в военных операциях в Ираке 31 декабря 2021 года
США прекратят участие в военных операциях в Ираке к 31 декабря 2021 года, хотя и продолжат поддержку иракских сил безопасности, говорится в совместном заявлении двух стран.
«Делегации решили по итогам недавних технических переговоров, что отношения в области безопасности полностью перейдут к тренировкам, консультациям, помощи и обмену разведывательной информацией, и что никакие силы США не будут играть военную роль к 31 декабря 2021 года», - говорится в совместном заявлении двух стран по итогам переговоров госсекретаря Энтони Блинкена и министра иностранных дел Ирака Фуада Хусейна.
«США намерены продолжать поддержку иракских сил безопасности, включая (ополчение) пешмерга, чтобы помочь им выстроить потенциал для борьбы с будущими угрозами», - говорится в заявлении.