Խորհրդարանում լրագրողների տեղաշարժը սահմանափակելու որոշում է կայացվել. ահազանգում է Թագուհի Թովմասյանը
27/07/2021 16:04
Ազգային ժողովի պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանին տեղեկություն է հասել այն մասին, որ խորհրդարանում լրագրողների տեղաշարժը սահմանափակելու որոշում է կայացվել։
Նախկին լրագրողը հայտնել է, որ խիստ անընդունելի է համարում լրագրողների նկատմամբ նման գործելաոճը:
«Հատկապես երկրի օրենսդիր մարմնում, հանրային գործունեությամբ զբաղվող պատգամավորների հետ աշխատանքը զգալի դերակատարություն ունի ժողովրդի կողմից ընտրված պաշտոնյաների հաշվետվողականության, պատգամավորական գործունեության հրապարակայնացման գործում։ Եվ պետք է արձանագրենք, որ այդքան կարևոր լրագրող-պատգամավոր ազատ, անսահմանափակ կապի խաթարումը խիստ բացասական հետևանքներ է ունենալու խորհրդարանական երկրի համար, որի օրենսդիր մարմնում լրագրողներն ավանդաբար ունեցել են ազատ տեղաշարժի իրավունք և կարողացել օգտագործել այդ հնարավորությունը՝ հանրային շահերի պաշտպանության կարևոր գործում», - նշել է Թովմասյանը։
Նա դիմել է ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղարին՝ խնդրելով տեղեկատվություն ստորև նշված հարցերի վերաբերյալ․
1. Արդյոք խորհրդարանում լրագրողների տեղաշարժը սահմանափակելու որոշում կայացվե՞լ է, և ի՞նչ հիմնավորմամբ։
2. Ինչո՞ւ են լրագրողները գտնվելու հատուկ սենյակում, և ինչո՞ւ է սահմանափակվելու նրանց տեղաշարժն Ազգային ժողովում։
3. Ինչո՞ւ է սահմանափակվում լրագրող-պատգամավոր կապը։ Այդ կապն ավանդաբար եղել է ազատ, լրագրողները խորհրդարանում ունեցել են ազատ տեղաշարժի իրավունք, իսկ հիմա այդ կարևորագույն կապը խաթարվում է, և լրագրողների տեղաշարժը՝ սահմանափակվում։
4. Լրագրողների նկատմամբ այս տարբերակված մոտեցումը քաղաքական ի՞նչ նպատակ է հետապնդում։
«Հուսամ՝ պատասխանը շուտ կստանամ և կպարզենք՝ ինչու են լրագրողերի նկատմամբ սահմանափակումներ կիրառվում՝ խախտելով խորհրդարանի ձևավորման օրվանից գործող ավանդույթները», - հայնտել է Թագուհի Թովմասյանը։

Принято решение об ограничении передвижения журналистов в парламенте – Тагуи Товмасян
Депутат парламента Тагуи Товмасян сообщает о том, что принято решение об ограничении передвижения журналистов в здании парламента Армении.
Бывший журналист отметила, что считает подобные действия в отношении представителей СМИ крайне неприемлемыми.
«Особенно в законодательном органе страны, работа с занимающимися общественной деятельностью депутатами имеет существенное значение для отчетности избранного народом должностного лица, публичности депутатской деятельности. И мы должны констатировать, что нарушение столь важной связи журналист – депутат будет иметь крайне негативные последствия для парламентской страны, в законодательном органе которой журналисты традиционно имели право на свободное передвижение и могли использовать эту возможность для защиты общественных интересов», - отметила Тагуи Товмасян.
Она обратилась к руководителю аппарата – генеральному секретарю парламента с просьбой предоставить ответы на нижеуказанные вопросы:
1. Принято ли в парламенте решение об ограничении передвижения журналистов, и с каким обоснованием?
2. Почему журналисты будут находиться в специальной комнате, и почему ограничивается их передвижение в Национальном Собрании?
3. Почему ограничивается связь журналист – депутат? Эта связь традиционно была свободной, журналисты имели в парламенте право на свободное передвижение, а сейчас эта важная связь нарушается, а передвижение журналиста – ограничивается.
4. Какую политическую цель преследует этот дифференцированный подход к журналистам?
«Надеюсь, что вскоре получу ответ и мы выясним, почему в отношении журналистов применяются ограничения, нарушающие действующую со дня формирования парламента традицию», - заявила Тагуи Товмасян.