Հարավային Կորեան և ԿԺԴՀ-ն վերականգնել են կապի խզված գծերը
Հարավային Կորեայի և ԿԺԴՀ-ի միջև կապի գծերը, որոնք խզվել են 2020 թվականին, վերականգնվել են երեքշաբթի այն բանից հետո, երբ երկրների ղեկավարները համաձայնվել են դա անել նամակագրությամբ, հատնում է Կորեայի Հանրապետութան նախագահի աշխատակազմը:
Գերատեսչության տվյալներով՝ կապը վերականգնվել է երեքշաբթի՝ 14 ամսվա ընթացքում առաջին անգամ ՝ 2020 թվականի հունիսի 9-ին, բոլոր գծերի աշխատանքի դադարեցումից ի վեր: Առաջին զանգը երկու երկրների իշխանությունները կատարել են ժամը 10: 00-ին:
Հաղորդակցությունը վերականգնելու համաձայնություն է ձեռք բերվել երկու երկրների ղեկավարների միջև հաղորդագրությունների փոխանակման ընթացքում:

Южная Корея и КНДР восстановили разорванные линии связи
Разорванные в 2020 году линии связи между Южной Кореей и КНДР во вторник восстановили после того, как лидеры стран в переписке договорились об этом, сообщила президентская администрация Республики Корея
По данным ведомства, связь была восстановлена во вторник впервые за 14 месяцев с момента прекращения работы всех линий 9 июня 2020 года. Полномочные органы двух стран провели в 10.00 первый звонок.
Сообщается, что договоренность о восстановлении связи была достигнута при обмене посланиями лидеров двух стран.