Հատկապես խոցելի վիճակում, կրակոցների անմիջական թիրախում են Կութ, Վերին Շորժա գյուղերը. Արման Թաթոյանն ահազանգեր է ստանում
28/07/2021 10:48
Ժամը 10:30-ի դրությամբ ահազանգեր են ստացվում քաղաքացիական բնակիչներից, որ ադրբեջանական զինված ուժերը կրակում են ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Սոթք, Կութ, Ազատ, Նորաբակ, Ներքին Շորժա, Վերին Շորժա գյուղերի ուղղությամբ, հաղորդում է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը։
«Հատկապես խոցելի վիճակում, կրակոցների անմիջական թիրախում են Կութ, Վերին Շորժա գյուղերը:
Կրակոցները ինտենսիվ են, արձակվում են ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը արձանագրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության պաշտոնական հաղորդագրությունն այն մասին, որ ադրբեջանական այս մարտական հարձակումներն ունեն քաղաքական դրդապատճառներ: Ուստի, Պաշտպանը հրավիրում է միջազգային կազմակերպությունների ուշադրությունն այս հայտարարությանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի Գեղարքունիքի մարզային ստորաբաժանման ստուգած փաստերը հաստատում են, որ կրակոցներն անընդհատ հրահրում են ադրբեջանական զինված ուժերը, այդ կրակոցները ՀՀ գյուղերի անմիջական հարևանությամբ են, այդ թվում՝ գյուղերի ուղղությամբ, ունեն միասնական դիտավորություն, խախտում են ՀՀ քաղաքացիական բնակիչների իրավունքները, կյանքն ու խաղաղությունը»,-նշել է Թաթոյանը։

Под прицелом ВС Азербайджана находятся села Кут, Верин Шоржа – омбудсмен Армении
Офис омбудсмена Армении заявил об обстреле подразделениями ВС Азербайджана ряда населенных пунктов Гегаркуникской области на границе с Кельбаджарским районом Азербайджана.
По состоянию на 10:30 получены сообщения от гражданских лиц об обстреле подразделениями ВС Азербайджана сел Сотк, Кут, Азат, Норабак, Неркин Шоржа, Верин Шоржа. Особенно в уязвимом положении оказались села Кут и Верин Шоржа, сообщает Защитник прав человека Армении Арман Татоян.
«Ведется интенсивная стрельба, в том числе, из крупнокалиберного оружия.
Защитник прав человека зафиксировал заявление министерства обороны Армении о том, что боевые действия Азербайджана преследуют политическую цель. Посему, омбудсмен обращает внимание международных организаций на это заявление.
Проверенные областным подразделением аппарата Защитника прав человека факты подтверждают, что стрельбу постоянно провоцируют ВС Азербайджана, стрельба в непосредственной близости от сел Армении, в том числе в направлении сел нарушает права гражданского населения Армении, их мирную жизнь и безопасность», - отметил Арман Татоян.