Ֆրանսիան քաղաքական գործընթացների վերսկսման կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին
Ֆրանսիան քաղաքական գործընթացների վերսկսման կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին, որը պետք է լինի արդար և չպետք է տեղի ունենա ուժի կամ այլ ազդեցության ներքո, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը,  Էրեբունու հնագիտական պեղումներն ավարտելու կապակցությամբ տեղի ունեցած ասուլիսի ժամանակ այս մասին ասել է Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը:
«Այս պահին, երբ այս միջոցառումն ենք իրականացնում(Էրեբունու հնագիտական պեղումներն ավարտելու առթիվ մամուլի ասուլիս – խմբ.), ՀՀ տարածքում`  Գեղարքունիքի մարզում զինված գործողություններ են ընթանում: Բնականաբար, մտքով զոհված զինվորների և նրանց ընտանիքների հետ ենք: Մենք նաև գիտակցում ենք, որ այս ամենը տեղի է ունենում մի կոնտեքստում, երբ հայ-ադրբեջանական սահմանին վատթարացում կա: Սրանք իրադարձություններ են, որոնք առաջացնում են Ֆրանսիայի անհանգստությունը, որովհետև այն նաև հրադադարի խախտում է, դրա պատճառով նաև Հայաստանի սահմաններին անվտանգային իրավիճակի վատթարացում է գրանցվում: Այս համատեքստում Ֆրանսիան կոչ է անում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև քաղաքական գործընթացները վերսկսել, բայց այդ գործընթացը պետք է լինի արդար և չպետք է տեղի ունենա ուժի կամ այլ ազդեցության ներքո:  Բնականաբար, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում շփումներ կան Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև, որպեսզի նախ և առաջ իրավիճակի հանգստացմանը մեր ներդրումը ունենանք: Եվ ,երբ ժամանակը գա, արդեն մեր ներդրումը ունենանք քաղաքական գործընթացի վերսկսման մեջ»,- ասել է Լաքոտը:
Դեսպանը նշել է, որ Ֆրանսիայի հիմնական մտահոգությունը Հայաստանի սահմանային իրավիճակն է:
«Բնականաբար, այն մեր մտքում է, և մենք չենք մոռանում նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության մեջ ուրիշ կետերի մասին, որոնց կատարման հետ կապված դեռ խնդիրներ կան, մասնավորապես, Ադրբեջանում պահվող բոլոր ռազմագերիների ազատ արձակման կետը»,- հավելել է դեսպանը:
Ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները հուլիսի 28-ին ժամը 03:40-ի սահմաններում հերթական անգամ դիմել են սադրանքի և խախտել հրադադարը հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում, ընթանում են տեղային մարտեր: Մարտական գործողությունների արդյունքում, ժամը 08։30-ի դրությամբ, հայկական կողմն ունի երեք զոհ, ևս երեք զինծառայող վիրավոր են:
Հայկական դիրքերի ուղղությամբ հարձակում նախաձեռնած ադրբեջանական ստորաբաժանումները, ժամը 09։20-ի դրությամբ, տալով կորուստներ, ետ են շպրտվել իրենց ելման դիրքեր։ Ռուսական կողմի միջնորդությամբ կողմերը հրադադարի պայմանավորվածություն են ձեռք բերել:

Франция призывает Армению и Азербайджан к возобновлению политических процессов
Франция призывает Армению и Азербайджан к возобновлению политических процессов, которые должны быть справедливыми и не проходить под воздействием силы или какого-либо другого влияния. Об этом заявил на пресс-конференции по случаю завершения археологических раскопок в Эребуни Чрезвычайный и Полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакотт.
«В данный момент, когда мы осуществляем это мероприятие (пресс-конференции по случаю завершения археологических раскопок в Эребуни – ред.), на территории Армении – в Гегаркуникской области, проходят боевые действия. Естественно, мы мыслями с погибшими солдатами и их семьями. Мы также понимаем, что все это происходит в контексте ухудшения ситуации на армяно-азербайджанской границе. Это события, которые вызывают обеспокоенность Франции, поскольку они нарушают режим прекращения огня, из-за этого ухудшается также ситуация с безопасностью на границах Армении. В этом контексте Франция призывает к возобновлению политических процессов между Арменией и Азербайджаном, но этот процесс должен быть справедливым и не должен осуществляться под воздействием силы или какого-то другого влияния. Естественно, в рамках Минской группы ОБСЕ есть контакты между Францией, США и Россией, прежде всего, чтобы мы могли способствовать стабилизации ситуации. И когда придет время, могли внести свой вклад в возобновление политического процесса», - сказал Джонатан Лакотт.
Посол отметил, что основная обеспокоенность Франции связана с ситуацией на границе.
Джонатан Лакотт заверил, что Франция не забывает о пунктах трехстороннего заявления, подписанного 9 ноября прошлого года, особенно по части возвращения пленных.
«Естественно, мы не забываем о других пунктах трехстороннего заявления от 9 ноября, в связи с выполнением которых все еще есть проблемы, в частности, пункт о возвращении всех удерживаемых в Азербайджане военнопленных», - добавил посол Франции.
Подразделения ВС Азербайджана 28 июля, в районе 03:40, в очередной раз предприняли провокацию и нарушили режим прекращения огня на северо-восточном направлении армяно-азербайджанской границы. По состоянию на 08:30 с армянской стороны есть трое погибших, еще трое военнослужащих ранены.
Подразделения ВС Азербайджана, предпринявшие атаку на армянские позиции, по состоянию на 09:20 с потерями отброшены на исходные позиции. При посредничестве российской стороны достигнута договоренность о восстановлении режима перемирия на линии соприкосновения армяно-азербайджанских войск.