Անթույլատրելի է ՀՀ ԱԳՆ-ի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն» հասկացության փոխարեն «Լեռնային Ղարաբաղի տարածք» բառակապակցության  գործածման  ընդգծումը. ՀՀԿ ԳՄ
28/07/2021 19:56
Անթույլատրելի է ՀՀ ԱԳՆ-ի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն» հասկացության փոխարեն «Լեռնային Ղարաբաղի տարածք» բառակապակցության գործածման ընդգծումը. ՀՀԿ ԳՄ
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀԿ Գործադիր մարմնի հերթական նիստը, որը վարել է ՀՀԿ նախագահ, ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը։
«Նիստի ընթացքում քննարկվել է  Հայաստանի արևելյան սահմաններին, ինչպես նաև նախիջևանյան հատվածում ստեղծված իրավիճակը, որի մասին գնահատականները արդեն հնչեցվել էին երկու ընդդիմադիր դաշինքների համատեղ հայտարարության մեջ։
Հանձնարարվել է պատշաճ կերպով իրազեկել կուսակցության միջազգային գործընկերներին տարածաշրջանային լարվածության կտրուկ աճի և ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սանձազերծված ռազմական գործողությունների վերաբերյալ։
Անթույլատրելի է համարվել ՀՀ ԱԳՆ-ի կողմից «Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն» հասկացության փոխարեն «Լեռնային Ղարաբաղի տարածք» բառակապակցության  գործածման  ընդգծումը։
Զեկուցվել են ԱԺ առաջին նստաշրջանին կուսակցության կողմից առաջադրված պատգամավորների առաջիկա գործունեության հետ կապված հարցերը։
Կարևորվել է Ազգային Ժողովում Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողովի ստեղծման և լիարժեք աշխատանքի հարցը»-ասված է ՀՀԿ գործադիր մարմնի տարածած հայտարարությունում:

РПА: Использование внешнеполитическим ведомством Армении формулировки «территория Нагорного Карабаха» вместо «Нагорно-Карабахская Республика» – неприемлемо
28/07/2021 20:40
Сегодня состоялось очередное заседание Исполнительного органа Республиканской партии Армении (РПА) под руководством третьего президента Армении, председателя РПА Сержа Саргсяна.
«В ходе заседания обсуждалась ситуация на восточных границах Армении, а также на нахичеванском направлении, оценки которой уже были озвучены в совместном заявлении двух оппозиционных блоков.
Поручено надлежащим образом уведомить международных партнеров партии о резком росте региональной напряженности и развязанных азербайджанскими вооруженными силами боевых действиях.
В партии считают неприемлемым использование МИД Армении формулировки "территория Нагорного Карабаха" вместо понятия "Нагорно-Карабахская Республика".
Были доложены вопросы, связанные с предстоящей деятельностью выдвинутых партией депутатов на первой сессии Национального Собрания.
Подчеркнута важность создания в Национальном Собрании постоянной комиссии по вопросам Арцаха и ее полноценной работы», - говорится в распространенном Исполнительным органом РПА заявлении.