Տյումենում վնասազերծվել են ահաբեկչական հարձակումներ ծրագրող ԻՊ-ի կողմնակիցները
Ռուսաստանի ԱԴԾ -ն հայտնել է, որ Տյումենում հայտնաբերվել է «Իսլամական պետություն» (Ռուսաստանում արգելված) ահաբեկչական խմբավորման կողմնակիցների բջիջը:
Նշվում է, որ բջջի կազմը բաղկացած էր Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանի հանրապետություններից մեկի քաղաքացիներից, որոնք «միջազգային ահաբեկչական կազմակերպության օտարերկրյա էմիսարների հրամանով ծրագրում էին դիվերսիա և ահաբեկչություններ իրականացնել մարդկանց զանգվածային հավաքների վայրերում»:
Հուլիսի 29-ի գիշերը՝ ձերբակալության ժամանակ, պարագլուխն ու նրա հանցակիցը զինված դիմադրություն են ցույց տվել ուժայիններին և վնասազերծվել:
Խուզարկությունների ընթացքում «հանցագործների հասցեներում հայտնաբերվել և առգրավվել է օգտագործման համար պատրաստ պայթուցիկ սարք»:

В Тюмени нейтрализованы планировавшие теракты сторонники ИГ
ФСБ России сообщила, что в Тюмени выявлена ячейка сторонников террористической группировки «Исламское государство» (запрещенное в России).
Отмечается, что в состав ячейки входили граждане одной из республик Центральноазиатского региона, «планировавшие по указанию зарубежных эмиссаров международной террористической организации совершение диверсионно-террористических актов на объектах массового пребывания людей».
В ночь на 29 июля при задержании главарь и его сообщник оказали вооружённое сопротивление силовикам и были нейтрализованы.
В ходе обысков «по адресам проживания бандитов обнаружено и изъято готовое к применению самодельное взрывное устройство».