Կոմունիկացիաները պետք է բացվեն. Ադրբեջանը Հայաստանով պիտի հաղորդակցություն ունենա դեպի Նախիջևան, Վրաստան, Իրան, Հայաստանն՝ Ադրբեջանով դեպի ՌԴ, Կենտրանական Ասիա ու Իրան. Նիկոլ Փաշինյան
29/07/2021 11:17
Կառավարության այսօրվա նիստին վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկարությամբ չի կայունանում։
«Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ հռետորաբանության ու գործողությունների գործադրումը, միևնույն ժամանակ, անպատասխան թողնելով իրադրության քաղաքական ու երկարաժամկետ կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության բոլոր առաջարկները», - ասաց նա։
Փաշինյանի խոսքով՝ Ադրբեջանն իր բոլոր գործողություններով փորձում է խափանել երկխոսության որևէ հնարավորություն՝ վարկաբեկելով նոյեմբերի 9-ի ու հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունները։
Վարչապետի պաշտոնակատարն ասաց, թե Ադրբեջանը հետևողական գործողություններ է ձեռնարկում նաև վարկաբեկելու տարածաշրջանային կոմունիկացիների բացման թեման։
«Ադրբեջանը շարունակում է մատնանշել ինչ-որ միջանցքի թեմա՝ մատնանշելով կոնկրետ երթուղիներ ու ուղղություններ. բազմիցս ասել եմ՝ Հայաստանը չի քննարկել, չի քննարկում ու չի քննարկելու միջանցքային տրամաբանության որևէ հարց», - ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, թե տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային ու տնտեսական կոմունիկացիաները պետք է բացվեն։
«Ինչպես Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա դեպի ՌԴ, Կենտրանական Ասիա ու Իրան, այնպես էլ Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա դեպի Նախիջևան, Վրաստան, Իրան։ Այս ծրագիրն իրականացնելու համար սահմանի համապատասխան կետերում պիտի ստեղծվեն մաքսային կետեր», - ասաց Փաշինյանը։

The situation on the Armenian-Azerbaijani border is not stabilizing, Armenia's Acting Prime Minister Nikol Pashinyan stated at the cabinet sitting today.
"Azerbaijan continues using aggressive rhetoric and actions, at the same time it leaves without response all the proposals of the international community addressed to political and lasting settlement of the situation," Pashinyan said.
He stressed that with all its actions Azerbaijan is trying to thwart any opportunity of dialogue discrediting the November 9 and January 11 trilateral statements.
The acting PM said Azerbaijan is undertaking successive actions to discredit the topic of opening regional communications.
"Azerbaijan continues pointing to some corridor issue, pointing concrete routes and directions – I have stated numerous times – Armenia has not discussed, is not discussing and will not discuss any issue of corridor logic," Pashinyan said.
He also noted that all the transport and economic communications in the region must open.
"Like Armenia must have communication with RF, Central Asia and Iran through Azerbaijan’s territory, in the same way Azerbaijan must have communication with Nakhichevan, Georgia, Iran through Armenia’s territory. To implement this project customs points must be created in relevant sections of the border," Pashinyan said.