Արմեն Սարգսյանի՝ Ճապոնիա այցի համար ծախսվել է 16,9 միլիոն դրամ. նախագահը նաև խնայողություններ է արել՝ օգտվելով սովորական չվերթներից
30/07/2021 18:32
Ճապոնիա աշխատանքային այցի ընթացքում Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից ուղեկցել են Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Էմիլ Տարասյանը, նախագահի խորհրդական Ռուբեն Կարապետյանը, աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչության աշխատակիցներ՝ լուսանկարիչ Դավիթ Հակոբյանը, օպերատոր Վարդան Պետրոսյանը և արարողակարգի բաժնի աշխատակից Արման Աբրահամյանը, Aysor.am-ի գրավոր հարցմանն ի պատասխան՝ հայտնել են ՀՀ նախագահի աշխատակազմից:
«Ճապոնիայում կեցության ծախսերի հիմնական մասը հոգացել է Միջազգային օլիմպիական կոմիտեն: Պատվիրակության կեցության ծախսերի մյուս մասի, ինչպես նաև ճանապարհածախսի համար պետական բյուջեով Հանրապետության նախագահի աշխատակազմին հատկացված միջոցներից ծախսվել է 16,9 միլիոն դրամ», - նշել են նախագահի աշխատակազմից։
Միջոցներ խնայելու նպատակով նախագահ Սարգսյանը նախընտրել է կառավարական օդանավի փոխարեն օգտվել սովորական կանոնավոր չվերթներից, ինչը շուրջ 7 անգամ նվազեցրել է ճանապարհածախսը:
Ինչ վերաբերում է օրապահիկին, նախագահականից հայտնել են, որ այն վճարվում է ՀՀ կառավարության 2005 թվականի դեկտեմբերի 29-ի N 2335-Ն որոշմամբ յուրաքանչյուր երկրի համար սահմանված նորմատիվներին համապատասխան:

На визит Армена Саркисяна в Японию потрачено 16,9 млн. драмов
В ходе рабочего визита в Японию президента республики Армена Саркисяна сопровождали руководитель аппарата президента Армении Эмил Тарасян, советник президента Рубен Карапетян, сотрудники управления по связям с общественностью – фотограф Давид Акопян, оператор Вардан Петросян и сотрудник отдела протокола Арман Абрамян, сообщили в ответ на писменный запрос Aysor.am в аппарате президента Армении.
«Основную часть расходов на проживание в Японии взял на себя Международный олимпийский комитет. Другая часть расходов на проживание делегации, а также транспортные расходы выполнены за счет предоставленных аппарату президента Армении государственным бюджетом средств: потрачено 16,9 млн. драмов», - отметили в аппарате президента.
С целью экономии средств президент Саркисян предпочел вместо правительственного самолета воспользоваться регулярными рейсами, что снизило расходы на поездку в 7 раз.
Что касается суточных, то в аппарате президента сообщили, что они выплачиваются в соответствии с установленными решением правительства № 2335-Н от 29 декабря 2005 года нормативами для каждой страны.