Որոշ անձինք, ոգևորվելով այս օրենքով, ակտիվորեն հաշիվ են մաքրելու լրատվամիջոցների հետ. Աշոտ Մելիքյանը՝ անձին «ծանր վիրավորանք» հասցնելը քրեականացնելու մասին
30/07/2021 16:45
Այսօր ԱԺ-ն քննարկեց և, ցավոք, արդեն իսկ առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «ՀՀ քրեական օրենսգրքում լրացում կատարելու մասին» օրենքը, որով քրեական պատասխանատվություն է նախատեսվում անձին «ծանր վիրավորանք» հասցնելու՝ հայհոյելու կամ արժանապատվությունն այլ ծայրահեղ անպարկեշտ եղանակով վիրավորելու համար, ֆեյսբուքյան էջում գրել է խոսքի ազատության պաշտպանության կոմիտեի նախագահ Աշոտ Մելիքյանը։
«Ընդ որում՝ ավելի խիստ պատիժ է կիրառվելու, եթե դա կատարվել է «տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով կամ հրապարակային այլ եղանակով» և եթե դա պայմանավորված է «անձի հանրային գործունեությամբ»։
Եթե այս օրինագիծը միտված լիներ բացառապես դիտավորությամբ վիրավորելու նպատակով հայհոյախոսելու դեմն առնելուն, որևէ առարկություն չէի ունենա։ Բայց երբ խոսվում է «ծանր վիրավորանք»-ի (այդ ինչպե՞ս է որոշվելու՝ ծանր է դա, թե՞ ոչ այնքան) և դրա՝ «անձի հանրային գործունեությամբ» պայմանավորված լինելու մասին, միանգամից ցանկություն է առաջանում հիշեցնելու, որ պաշտոնյաներից, քաղաքական գործիչներից, այլ հայտնի մարդկանցից շատերը ցանկացած սուր քննադատություն կարող են ընկալել և ընկալում են որպես «ծանր վիրավորանք»։ Եվ ի՞նչ, ակնկալենք, որ այդ անձինք, ոգևորվելով այս օրենքով, ակտիվորեն հաշի՞վ են մաքրելու լրատվամիջոցների հետ։ Սիսակ Գաբրիելյան, Արթուր Հովհաննիսյան, Նազելի Բաղդասարյան, Վահագն Հովակիմյան և մյուս նախկին լրագրող պատգամավորներ, ու՞ր եք նայում և ի՞նչ եք անում․․․ Մտածե՞լ եք, ինչ բացասական հետևանքներ կունենա այս ձեր քայլը և՛ երկրի ներսում, և՛ միջազգային տարբեր կառույցներում», - գրել է Մելիքյանը։

Некоторые, воодушевившись этим законом, активно будут сводить счеты со СМИ – Ашот Меликян о криминализации «тяжелого оскорбления»
30/07/2021 17:46
Сегодня парламент Армении обсудил и, к сожалению, уже принял в первом чтении законопроект «О внесении изменений в Уголовный кодекс Республики Армения», который предусматривает уголовную ответственность за нанесение лицу «тяжелого оскорбления» – ругательств или тяжкого оскорбления человеческого достоинства в крайне неприличной форме, написал на своей странице в Facebook председатель Комитета по защите свободы слова Ашот Меликян.
«Причем, более строгое наказание будет применено, если это совершено с "использованием информационных или коммуникационных технологий, или в иной публичной форме" и если это обусловлено "публичной деятельностью лица".
Если бы этот законопроект был направлен на предотвращение ругательств исключительно с целью умышленного оскорбления, у меня не было бы возражений. Но когда говорится о «тяжелом оскорблении» (как будет определять тяжелое это оскорбление или не очень) и обусловленность этого «публичной деятельностью лица», сразу возникает желание напомнить, что многие из должностных лиц, политических деятелей, других известных лиц любую острую критику могут воспринять и воспринимают как тяжелое оскорбление. И что дальше…, ждать, что эти люди, воодушевившись этим законом, активно будут сводить счеты со средствами массовой информации?  Сисак Григорян, Ваагн Овакимян и другие депутаты – бывшие журналисты, куда вы смотрите и что делаете… Вы думали о том, какое негативное последствия будет иметь этот ваш шаг и внутри страны, и в различных международных структурах», - написал Ашот Меликян.