«Ժողովուրդ». Փաշինյանը մտերիմների շրջանում ասել է, որ ռուսական կողմից «դաբրո» ունի Վահե Հակոբյանին զրկել պաշտոնից
30/07/2021 09:56
««Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկությունների համաձայն՝ հայրենի իշխանությունը նպատակ է դրել «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Վահե Հակոբյանին զրկել Զանգեզուրի պղնձեմոլիբդենային կոմբինատի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահի պաշտոնից: Ըստ մեր տեղեկությունների՝ այդ պրոցեսն իրականացվում է անձամբ ՀՀ վարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով:
Մեր աղբյուրները նշում են, որ Փաշինյանն իր մտերիմ շրջապատում հայտարարել է, որ Սյունիքի մարզում իրեն հայհոյանքներով դիմավորելու, համայնքի ղեկավարներին իր դեմ հանելու համար Հակոբյանը պետք է պատժվի ու զրկվի իր այդ պաշտոնից: Ըստ մեր տեղեկությունների՝ անգամ Փաշինյանը նշել է, որ ռուսական կողմից «դաբրո» ունի իր նպատակին հասնելու համար ու ամեն գնով հասնելու է դրան:
Հիշեցնենք, որ դեռեւս հուլիսի 14-ին ԱԱԾ հատուկ ջոկատայինները արգելափակել էին Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի (ԶՊՄԿ) վարչական շենքի մուտքերը ու տարբեր աշխատակիցների առանց բացատրություն տալու բերման էին ենթարկում: Վահե Հակոբյանը մեզ հետ զրույցում նշել էր, որ իրենց որևէ բացատրությունն չեն տալիս այդ ամենի համար, ինչ-որ հատուկ գործողություններ են իրականացնում:
Արդեն քանի օր է՝ մենք փորձում ենք այս հարցերի շուրջ զրուցել Վահե Հակոբյանի հետ, սակայն ապարդյուն. Հակոբյանը կտրականապես մեր հեռախոսազանգերին չի արձագանքում:
Ընդ որում, հանքում ստուգումների, պրոբլեմներ գտնելու գործընթացն իրականացվում է ինչպես ԱԱԾ-ի, այնպես էլ պետական այլ վերահսկող կառույցների կողմից»։

«Жоховурд»: Пашинян заявил в близком кругу, что получил «добро» российской стороны на отстранение Ваге Акопяна от должности
30/07/2021 11:34
Газета «Жоховурд» пишет со ссылкой на свои источники, что отечественная власть поставила перед собой цель лишить депутата от блока «Армения» Ваге Акопяна должности председателя попечительского совета Зангезурского медно-молибденового комбината. По сведениям издания, этот процесс осуществляется лично по поручению исполняющего обязанности премьер-министра Никола Пашиняна.
«Наши источники отмечают, что Пашинян заявил в своем близком окружении, что Ваге Акопян должен быть наказан и лишен своей должности за то, что встретил его с оскорблениями в Сюникской области, настроил руководители общин против него. По нашим сведениям, Пашинян даже отметил, что получил "добро" российской стороны на достижение своей цели и добьется ее любой ценой.
Напомним, спецназ Службы национальной безопасности Армении 14 июля ворвался в административное здание ЗАО «Зангезурский медно-молибденовый комбинат» (ЗММК), начал без каких-либо объяснений подвергать приводу сотрудников. Ваге Акопян в беседе с нами отметил, что им не предоставляют никакого объяснения в связи с происходящим, проводят какие-то специальные действия.
Уже несколько дней мы пытаемся побеседовать с Ваге Акопяном об этих вопросах, однако безрезультатно: он категорически не отвечает на наши телефонные звонки.
Причем, проверками на предприятии, процессом поиска каких-то проблем занимается не только СНБ, но и другие государственные контрольные структуры», - пишет издание.