ԱՀԿ-ն Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում գրանցել է կորոնավիրուսի չորրորդ ալիքը
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը (ԱՀԿ) Մերձավոր Արևելքում և Հյուսիսային Աֆրիկայում գրանցել է կորոնավիրուսի չորրորդ ալիքը, հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Նոր դեպքերի և հոսպիտալացված հիվանդների մեծ մասը չպատվաստված մարդկանցից են: Մենք այժմ գտնվում ենք տարածաշրջանում COVID-19-ի չորրորդ ալիքի մեջ», - ասել է ԱՀԿ Արևելյան Միջերկրածովյան գրասենյակի ղեկավար Ահմեդ ալ-Մանդհարին:
Նրա խոսքով՝ այս տարածաշրջանում ամենից հաճախ գրանցվում է կորոնավիրուսի «դելտա» շտամի հաճախականությունը: Այս շտամի դեպքեր են գրանցվել Մերձավոր Արևելքի և Հյուսիսային Աֆրիկայի տարածաշրջանի 15 երկրներում՝ Մարոկկոյից մինչև Պակիստան:

ВОЗ зафиксировала четвертую волну коронавируса на Ближнем Востоке и в Северной Африке
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) зафиксировала на Ближнем Востоке и в Северной Африке четвертую волну коронавируса, сообщает «Интерфакс».
«Большинство новых случаев и госпитализированных пациентов относится к невакцинированным людям. Сейчас мы находимся в четвертой волне COVID-19 в регионе», — рассказал глава бюро ВОЗ в Восточном Средиземноморье Ахмед аль-Мандхари.
По его словам, в этом регионе чаще всего регистрируется заболеваемость коронавирусом штамма «дельта». Случаи заболевания этим штаммом отмечаются в 15 странах ближневосточного и североафриканского региона — от Марокко до Пакистана.
«Циркуляция варианта «дельта» способствует росту количества случаев COVID-19 и летальных исходов во все новых странах региона Восточного Средиземноморья ВОЗ», — указано в заявлении бюро.