Վերին Շորժայում մարդկանց անմիջապես վերևում ադրբեջանական մարտական դիրքն է. Արման Թաթոյան
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը լուսանկար է հրապարակել ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի Վերին Շորժա գյուղի սարատեղի կոչվող քաղաքացիական բնակավայրից։
Նկարում բնակիչներից մեկի տունն է, ապրում են նաև ընտանիքով և անասնագոմը:
«Մարդկանց անմիջապես վերևում ադրբեջանական մարտական դիրքն է:
Այս նկարից ակնհայտ երևում է, որ մարդիկ ադրբեջանական ուղիղ նշանառության տակ են: Այս իրավիճակները հատկապես նկատի ունեմ, երբ ասում եմ, որ նրանց զինված ուժերի ներկայությունն ինքնին կյանքի իրավունքի խախտում է (իհարկե, մյուս իրավունքների հետ միասին)», - նշել է Թաթոյանը։
ՄԻՊ-ի խոսքով՝ հենց այս կոնկրետ հատվածում են եղել, երբ արձակվել են ադրբեջանական կրակոցները:
«Ընդ որում, այս մարտական դիրքից են նաև ադրբեջանական կրակոցներ արձակվում և հուլիսի 23-ին հրահրած կրակոցներով սպանել էին բնակիչներից մեկի խոշոր եղջերավոր կենդանուն», - գրել է Թաթոյանը։

В Верин Шоржа люди находятся под прямым азербайджанским прицелом – Арман Татоян
Защитник прав человека Арман Татоян опубликовал фотографию гражданского поселения в селе Верин Шоржа Гегаркуникской области Армении.
На фото – дом одного из жителей, где он живет с семьей, а рядом хлев.
«Прямо над людьми азербайджанская боевая позиция.
На этой фотографии четко видно, что люди находятся под прямым прицелом азербайджанцев. Я имею в виду именно такие ситуации, когда говорю, что присутствие азербайджанских вооруженных сил уже само по себе является нарушением права на жизнь (конечно, вместе с другими правами)», - отметил Арман Татоян.
По словам омбудсмена, они находились именно на этом участке, когда начался азербайджанский обстрел.
«Причем, азербайджанцы открывают огонь также с этого боевого поста, и 23 июля они убили корову одного из жителей», - написал Арман Татоян.