Նոյեմբեր 9-ից հետո Հայաստանը միայն կորցնում է. այս իշխանությունն ի զորու չէ սպասարկելու Հայաստանի շահը. Էդուարդ Շարմազանով
31/07/2021 10:38
Կապիտուլյացիայից հետո Հայաստանը միայն կորցնում է, այս մասին գրել է ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ նախկին փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
Նա նշել է՝ Հայաստանում դասական առումով իշխանություն չկա։
«Եթե իշխանություն ունենայինք՝ պատերազմն անհամեմատ ավելի շուտ կդադարեցվեր,կլուծեին գերիների խնդիրը, չէր կազմվի հունվարի 11-ի արձանագրությունը, թույլ չէին տա, որ Սև լիճ ներխուժեին ադրբեջանցիները, կպաշտպանեին մեր պետական ու ազգային շահը, նախընտրական շրջանում կխոսեին արժանապատիվ խաղաղության հասնելու ռազմավարական-ծրագրային թեզերի մասին, այլ ոչ թե մուրճն աջ ու ձախ կթափահարեին», - նշել է նա:
Ըստ ՀՀԿ խոսնակի՝ մենք կորցրել ենք մեր ինքնիշխանությունը։
«Ցավով եմ ասում, բայց այսօրվա կառավարություն կոչվածն ի զորու չէ ազգային խնդիրները լուծելու և ըստ էության ոչինչ չի անում։
Նոյեմբեր 9-ից հետո Հայաստանը միայն կորցնում է։
Եվ կորցնելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ պարտության գլխավոր խորհրդանիշը բազմած է «աթոռին», - ընդգծել է Շարմազանովը՝ արձանագրելով, որ այս իշխանությունն ի զորու չէ սպասարկելու Հայաստանի շահը։
«Բազմիցս նշել եմ՝ չի կարելի Խորհրդային Ադրբեջանի քարտեզները հիմք ընդունելով՝ իրականացնել սահմանների դեմարկացիա ու դելիմիտացիա, որովհետև այսօրվա Ադրբեջանը Խորհրդային Ադրբեջանի իրավահաջորդը չէ, այսօրվա Ադրբեջանը 1918-1920 թթ. Ադրբեջանի Դեմոկրատական Հանրապետության իրավահաջորդն է, որը նույնիսկ չի ճանաչվել Ազգերի Լիգայի կողմից։
Այս փաստը մոռացության է տրվել կապիտուլյացիա կնքած ռեժիմի կողմից։ Կամ ի՛նչ դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի մասին է խոսքը, երբ Արցախի կարգավիճակի մասին որևէ խոսք չկա, այսինքն՝ ո՞րն է մեր շահը, ի՞նչ թուրքն ուզում է՝ մենք անում ենք, բա մեր ազգային շահը ո՞րն է։ Միայն թե չասեք՝ժողովուրդը ձայն է տվել։
Ժողովուրդը հիտլերին ու մուսսոլինիին էլ է ձայն տվել,որոնք կործանման տարան իրենց պետությունները», - ավելացրել է ԱԺ նախկին փոխնախագահը։

После капитуляции Армения только теряет, эта власть неспособна обслуживать интересы Армении – Эдуард Шармазанов
31/07/2021 13:36
После капитуляции Армения только теряет, написал пресс-секретарь Республиканской партии Армении, бывший вице-спикер парламента Эдуард Шармазанов.
Он отметил, что в Армении нет власти в классическом понимании.
«Если бы у нас была власть, война была бы приостановлена гораздо раньше, был бы решен вопрос возвращения пленных, не был бы составлен протокол от 11 января, не допустили бы, чтобы азербайджанцы вторглись на территорию Черного озера, защищали бы наши государственные и национальные интересы, в предвыборный период говорили бы о стратегически-программных тезисах достижения достойного мира, а не махали бы направо и налево молотком», - отметил он.
По словам пресс-секретаря РПА мы потеряли наш суверенитет.
«Говорю это с сожалением, но сегодняшнее так называемое правительство не в состоянии решать национальные проблемы и, по сути, ничего не делает.
После 9 ноября Армения только теряет.
И будет терять столько времени, пока главный символ поражения сидит в "кресле"», - подчеркнул Эдуард Шармазанов, констатировав, что эта власть неспособна обслуживать интересы Армении.
«Я неоднократно отмечал, что нельзя проводить делимитацию и демаркацию на основании карт Советского Азербайджана, потому что сегодняшний Азербайджан не является правопреемником Советского Азербайджана. Сегодняшний Азербайджан является правопреемником Азербайджанской Демократической Республики 1918-1920 годов, которая не признана даже Лигой Наций.
Этот факт забыт заключившим капитуляцию режимом. О какой делимитации и демаркации идет речь, когда нет ни слова о статусе Арцаха. То есть, в чем наш интерес? Мы делаем все, что хочет турок. А в чем наши национальные интересы? Только не говорите, что народ отдал свой голос.
Народ дал свой голос гитлеру и муссолини, которые привели свои государства к разрушению», - добавил бывший вице-спикер парламента.