Եթե ազատազրկվածը ձեռք է բերում պատգամավորի կարգավիճակ, պետք է նրան ազատել կալանքից. Արթուր Ղամբարյան
02/08/2021 13:47
Եթե անազատության մեջ գտնվող անձը ձեռք է բերում պատգամավորի կարգավիճակ, ապա այդ փաստի ուժով, որպես իրավական հետևանք, սկսում է գործել ազատությունից զրկելու (անազատության մեջ պահելու) մասով պատգամավորի անձեռնմխելիության մասին սահմանադրական նորմը։ Դա առաջացնում է իրավական և քաղաքական հետևանքներ, ֆեյսբուքի իր էջում գրել է իրավագիտության դոկտոր Արթուր Ղամբարյանը:
«ԻՐԱՎԱԿԱՆ հետևանքների մասով՝
1․ քրեական հետապնդման իրավասու մարմինը պարտավոր է անհապաղ ազատ արձակել պատգամավորին, այնուհետև, հիմքերի առկայության դեպքում, միջնորդել Ազգային ժողովին՝ համաձայնություն տալու պատգամավորին ազատությունից զրկելու վերաբերյալ․
2․ եթե քրեական հետապնդման մարմինը դրսևորում է անգործություն, ապա ազատությունից ապօրինի զրկված պատգամավորի փաստաբանը, ՀՀ քր․ դատ․ օր-ի 137-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ պարբերության ուժով, պետք է միջնորդություն ներկայացնի դատարան՝ թույլատրելի ճանաչել (․․․) մեղադրյալին կալանքից ազատ արձակելու հնարավորության մասին: Պատգամավորի կարգավիճակ ձեռք բերելը նոր հանգամանք է, որը նախկինում հայտնի չէր կարող լիներ, քանի որ օբյեկտիվ իրականությունում այն գոյություն չուներ։
Վերը նշվածը չաշխատելու դեպքում, այս խնդիրներն անկասկած ծագելու են անազատության մեջ գտնվող պատգամավորի՝ կալանքի ժամկետը երկարացնելու միջնոդրությունը քննարկելիս։
ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ հետևանքի մասով՝
Պառլամենտարիզմի պայմաններում պառլամենտը պետք է հայտարարություն տարածեր՝ առանց պառլամենտի համաձայնության անազատան մեջ պահվող պատգամավորին ազատ արձակելու մասին, որից հետո հարցը կարող էր տեղափոխվել սահմանադրաիրավական կարգավորումների տիրույթ», - գրել է Ղամբարյանը։

Если лишенный свободы приобретает статус депутата, то он должен быть освобожден из-под стражи – Артур Гамбарян
02/08/2021 15:22
Если лишенное свободы лицо приобретает статус депутата, то в силу этого факта, как правовое последствие, начинает действовать конституционная норма неприкосновенности по части лишения свободы (содержания под арестом) депутата. Это вызывает правовые и политические последствия, написал на своей странице в Facebook  доктор юриспруденции Артур Гамбарян.
«О ПРАВОВЫХ последствиях:
1․ Уполномоченный орган уголовного преследования обязан немедленно освободить депутата, затем, в случае наличия оснований, подать ходатайство в Национальное Собрание о предоставлении согласия на лишение депутата неприкосновенности.
2․ Если орган уголовного преследования проявляет бездействие, то адвокат незаконно лишенного свободы депутата, в силу параграфа 2 части 4 статьи 137 Уголовно-процессуального кодекса Армении, должен подать ходатайство о признании допустимым (…) возможности освобождения обвиняемого из-под стражи. Приобретение статуса депутата – новое обстоятельство, которое в прошлом не могло быть известно, поскольку не существовало в объективной реальности.
В случае если вышеуказанное не действует, эти проблемы, несомненно, возникнут при обсуждении ходатайства о продлении срока ареста лишенного свободы депутата.
О ПОЛИТИЧЕСКИХ последствиях:
В условиях парламентаризма парламент должен был распространить заявление об освобождении депутатов, находящихся под арестом без согласия парламента, после чего вопрос мог быть переведен в сферу конституционно-правовых регулирований», - написал Гамбарян.