«Քաղաքական մեծամասնությունը՝ ժամանակին հարցերը «քշում էր», հետո իրենց «քշեցին». Աղվան Վարդանյանը ՔՊ-ին առաջարկեց խորհրդակցեն նրա հետ, առանց որի որոշում չեն կարող կայացնել (Տեսանյութ)
02/08/2021 12:27
Շարունակվում է 8-րդ գումարման Ազգային ժողովի առաջին նստաշրջանը։
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աղվան Վարդանյանը հայտարարեց, որ կալանավորված իր գործընկերները՝ Մեղրիի նախկին քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանն ու Սիսիանի քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանն, ունեն այն նույն կարգավիճակը, ինչ դահլիճում նստած բոլորը։
«Այդ թվում՝ մեծամասնությունը՝ 71 հոգին։ Այս խորհրդարանում 1990-ականներից բազմիցս եղել են դեպքեր, երբ քաղաքական մեծամասնութունը ունեցել է բացարձակ թվաքանակով առավելություն ու փորձել է հարցերը, նաև ձեզ, պարոն Հասանով, մղելու, որ՝ մի լսեք, կանոնակարգով մի շարժվեք, քշեք, թող գնա. բոլոր նրանք, ովքեր այդպես են վարվել, իրենց են քշել։ Ժամանակն ամեն ինչ իր տեղն է դնում», - ասաց նա։
Վարդանյանի խոսքով՝ կալանավորված պատգամավորները պետք է լինեն դահլիճում։
Նա «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությանն առաջարկեց 20 րոպե ընդմիջում վերցնեն, խորհրդակցեն, խորհրդակցեն նաև նրա հետ, առանց որի որոշում չեն կարող կայացնել ու փորձեն Ազգային ժողովը բերեն բնականոն հուն։

Агван Варданян посоветовал фракции «Гражданский договор» взять перерыв и проконсультироваться с тем, без кого они не могут принять решение
02/08/2021 12:53
Первая сессия Национального Собрания 8-го созыва продолжается.
Депутат фракции «Армения» Агван Варданян заявил, что его арестованные коллеги – бывший мэр Мегри Мхитар Закарян и мэр Сисиана Артур Саркисян – имеют такие же права, как и все сидящие в зале заседаний.
«В том числе большинство – 71 депутат. В этом парламенте, с 1990 годов неоднократно были случаи, когда политическое большинство обладало абсолютным преимуществом голосов и пыталось проталкивать вопросы, а также вас, господин Гасанов, на то, что не слушайте, не придерживайтесь регламента, гоните их. Все те, кто вел себя подобным образом, сами были изгнаны. Время расставляет все на свои места», - сказал Агван Варданян.
По его словам, находящиеся под арестом депутаты должны присутствовать в парламенте.
Он предложил фракции «Гражданский договор» взять 20-минутный перерыв, провести консультации, а также с тем, без кого они не могут принять решение, и попытаться вернуть работу парламента в нормальное русло.