Սահմանին լարվածության ռիսկերը բավականին բարձր են. Հայաստանը ծանր ռազմաքաղաքական իրավիճակում է. Տիգրան Աբրահամյան
02/08/2021 16:46
Իշխանության քննարկումները որևէ առնչություն չունեն մեր շուրջ ստեղծված սպառնալիքների հետ, Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության անդամ Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա նշեց, որ սահմանին լարվածության ռիսկերը բավականին բարձր են, ինչը պայմանավորված է նրանով, որ այն ճնշումները, որոնք գործադրվում են Հայաստանի վրա, ունեն կոնկրետ պատճառներ։
Պատգամավորի խոսքով՝ սահմանին լարվածությամբ Ադրբեջանը փորձում է ազդել և՛ հայ հասարակության, և՛ ՀՀ իշխանության վրա։
«Անարժանապտիվ խաղաղությունը որևէ ձևով չի կարող մեր տարածաշրջանին երկարատև խաղաղություն ու անվտանգություն բերել ու այս տեսանկյունից պետք է նշել, որ այն քայլերը, որոնք դրված էին ու նախատեսված էին մեր երկրի համար անվտանգային միջավայր ստեղծելու, որևէ ձևով իրենց նպատակին չեն ծառայել», - ասաց Աբրահամյանը։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության ներկայացուցիչն ասաց, որ այս իշխանությունը պատերազմի ավարտից ութ-ինն ամիս անց ՀՀ անվտանգության ապահովման ուղղությամբ պատշաճ աշխատանք չի իրականացրել։

Армения находится в довольно тяжелой военно-политической ситуации: риски эскалации напряженности на границе нарастают – Тигран Абрамян
02/08/2021 17:27
Обсуждения власти не имеют ничего общего с создавшимися вокруг нас угрозами, заявил сегодня член фракции «Честь имею» Тигран Абрамян в беседе с журналистами в парламенте.
Он отметил, что  риски эскалации напряженности на границе нарастают, что обусловлено конкретными причинами оказываемого на Армению давлению.
По словам депутата, Азербайджан, провоцируя напряженность на границе, пытается воздействовать и на армянское общество, и на власти Армении.
«Недостойный мир в какой-либо форме не может принести нашему региону длительный мир и безопасность и с этой точки зрения нужно отметить, что те шаги, которые предусматривались для создания безопасной среды вокруг нашей страны, не послужили своей цели», - сказал Тигран Абрамян.
Представитель фракции «Честь имею» отметил, что эта власть через восемь-девять месяцев после окончания войны не провела надлежащую работу для обеспечения безопасности Армении.