Ընդդիմությունը հնարավորություն ունի պառալիզացնելու խորհրդարանի աշխատանքները` ընդամենը չառաջադրելով փոխխոսնակի իր թեկնածուին. Զոհրաբյան
02/08/2021 10:15
Ընդդիմությունը հնարավորություն ունի պառալիզացնելու խորհրդարանի աշխատանքները` ընդամենը չառաջադրելով փոխխոսնակի իր թեկնածուին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է ԱԺ նախկին պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Կարդում եմ մամուլը, թե ինչպես այսօր, ընդամենը 47 րոպե անց, խորհրդարանական նոր ընդդիմությունը ցույց կտա, թե ի՞նչ ասել է իրական ընդդիմություն՝ կաղմկի, բոլորը հերթով դաժան ելույթներ կունենան ու հայ ազգը վերջապես կհասկանա, որ եկել է ազգային ընդդիմությունը։
Ֆանտաստիկ է։
Բայց, ասեմ, որ շատ ավելի կարճ ու անաղմուկ ճանապարհ կա ապացուցելու, որ Արցախի, Շուշիի կորստից հետո ընդդիմության ծրագիր մաքսիմումը ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնը ստանալը չէ։
Եւ այսպես՝
Համաձայն ԱԺ կանոնակարգի 33-րդ հոդվածի`
6. Նիստը նախագահողը հայտարարում է առաջին նստաշրջանի օրակարգը՝
1) հաշվիչ հանձնախմբի ստեղծում.
2) Ազգային ժողովի նախագահի ընտրություն.
3) Ազգային ժողովի նախագահի երեք տեղակալների ընտրություններ.
4) մշտական հանձնաժողովների ստեղծում.
5) մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրություններ.
5.1) Կառավարության առաջարկությամբ՝ Կառավարության կառուցվածքի փոփոխության վերաբերյալ օրենքի նախագծի քննարկում.
6) Կառավարության ծրագրին հավանություն տալու հարց:
7. Առաջին նստաշրջանի նիստերն անցկացվում են հերթական նիստերի համար՝ Կանոնակարգի 37-րդ հոդվածով սահմանված կարգով: Մինչև մշտական հանձնաժողովների նախագահների ընտրությունների հարցի քննարկումն ավարտվելը տեղի են ունենում ամենօրյա նիստեր:
Ընդ որում` Սահմանադրության 104-րդ հոդվածի կարգավորմամբ`
1. Ազգային ժողովն իր կազմից ընտրում է Ազգային ժողովի նախագահ և նրա երեք տեղակալ: Տեղակալներից մեկն ընտրվում է ընդդիմադիր խմբակցությունների կազմում ընդգրկված պատգամավորների թվից:
Այսինքն` խորհրդարանական ընդդիմությունը, իր հայտարարության համաձայն` որպես արմատական ընդդիմություն, ցանկության դեպքում կարող է չառաջադրել ԱԺ փոխխոսնակ, ինչով կառաջացնի խորհրդարանական ճգնաժամ, քանի որ ԱԺ առաջին նիստը չի ավարտվի մինչ վերը թվարկված հարցերի քննարկումն ու քվեարկությունը։
Ավելին` օրենսդրորեն հնարավորություն չկա հրավիրելու արտահերթ նիստ ու փոխելու գործող կարգավորումները։
Ըստ այդմ` ընդդիմությունը հնարավորություն ունի պառալիզացնելու խորհրդարանի աշխատանքները` ընդամենը չառաջադրելով փոխխոսնակի իր թեկնածուին։
Կարծում եմ, բացատրեցի պարզ ու ընկալելի։
Հաջողություն եմ մաղթում բոլոր այն պատգամավորներին՝ բոլոր խմբակցությունների, ում նպատակը Հայաստանի ու Արցախի շահն է», - գրել է Զոհրաբյանը:

У оппозиции есть возможность парализовать работу парламента, не выдвинув своего кандидата на пост вице-спикера – Наира Зограбян
02/08/2021 11:18
У оппозиции есть возможность парализовать работу парламента – всего лишь не выдвинув своего кандидата на пост вице-спикера, написала на своей странице в Facebook  бывший депутат парламента Наира Зограбян.
«Читаю прессу, как сегодня всего 47 минут назад, новая парламентская оппозиция покажет, что значит реальная оппозиция – поднимает шум, все по очереди выступят с жесткими заявлениями и армянский народ, наконец, поймет, что пришла национальная оппозиция.
Фантастика.
Однако скажу, что есть более короткий и бесшумный путь доказать, что после потери Арцаха, Шуши максимумом программы оппозиции не является занять должность вице-спикера.
Итак,
Согласно статье 33 закона «Регламент Национального Собрания»
6. Председательствующий на заседании объявляет повестку дня первой сессии:
1) создание Счетной комиссии;
2) выборы председателя Национального Собрания;
3) выборы трех заместителей председателя Национального Собрания;
4) создание постоянных комиссий;
5) выборы председателей постоянных комиссий;
5.1) рассмотрение проекта закона об изменении структуры правительства по предложению правительства;
6) вопрос одобрения программы правительства.
7. Первые заседания сессии проводятся в порядке, установленном статьей 37 Регламента для очередных заседаний. До завершения обсуждения вопроса о выборах председателей постоянных комиссий заседания проводятся ежедневно.
Причем, согласно регулированию статьи 104 Конституции,
1. Национальное Собрание избирает из своего состава председателя Национального Собрания и трех его заместителей. Один из заместителей избирается из числа депутатов, включенных в состав оппозиционных фракций. Председатель Национального Собрания и его заместители избираются и отзываются большинством голосов от общего числа депутатов.
То есть, парламентская оппозиция, согласно своему заявлению, как радикальная оппозиция, может при желании не выдвинуть вице-спикера Национального Собрания, чем вызовет парламентский кризис, поскольку первое заседание парламента не завершится до окончания обсуждения и голосования по вышеуказанным вопросам.
Более того, законодательно нет возможности для созыва внеочередного заседания и изменения действующих урегулирований.
Посему, у оппозиции есть возможность парализовать работу парламента, всего лишь не выдвинув своего кандидата на пост вице-спикера.
Думаю, что объяснила ясно и понятно.
Желаю успеха всем депутатам всех тех фракций, цель которых интересы Армении и Арцаха», - написала Наира Зограбян.