Սպանության փորձ՝ Երևանի ավագանու անդամի նկատմամբ. Քննչական կոմիտեն նոր մանրամասներ է հայտնում
2021թ. օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 01:25-ին, քաղաքացուց հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Նոր Արտամետ համայնքի տներից մեկում դանակահարություն է տեղի ունեցել: Նույն օրը՝ ժամը 01:30-ին, հաղորդում է ստացվել նաև բժշկական հաստատություններից այն մասին, որ մարմնական վնասվածքներով իրենց մոտ բուժօգնության է տեղափոխվել երկու անձ:
Իրականացված միջոցառումների արդյունքում պարզվել են վնասվածքներ ստացած անձանց ինքնությունը. նրանցից մեկը Երևան քաղաքի ավագանու անդամ Արման Անտոնյանն է, իսկ մյուսը՝ վերջինիս պապն է՝ Նոր Արտամետ գյուղի բնակիչ՝ ծնված 1934թ.:
Նախնական տվյալներով՝ 2021թ. օգոստոսի 1-ին՝ ժամը 01:00-ի սահմաններում, դիմակավորված երկու անձինք ապօրինի մուտք են գործել Ա.Անտոնյանի՝ Նոր Արտամետ համայնքում գտնվող բնակարան, հարձակվել նրա վրա և, լրացնելով մեկը մյուսի գործողությունները, կտրող-ծակող և բութ առարկայով հարվածներ են հասցրել վերջինիս կենսական կարևոր նշանակություն ունեցող օրգանների հատվածում՝ պատճառելով կրծքավանդակի և որովայնի կտրած-ծակած թափանցող վերքերի տեսքով մարմնական վնասվածքներ, և փորձել դիմել փախուստի, սակայն հանդիպելով Ա.Անտոնյանի 87-ամյա պապի դիմադրությանը՝ ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից մեկը կտրող-ծակող առարկայով հարվածներ է հասցրել նաև տարեց տղամարդուն՝ վերջինիս պատճառելով գանգի շրջանի բաց վերքի, աջ և ձախ ստորին կոպերի արյունազեղումների և կտրվածքի տեսքով մարմնական վնասվածքներ, որից հետո դիմել են փախուստի:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Նաիրիի քննչական բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 118-րդ, 147-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ:
Կատարվել են անհետաձգելի քննչական գործողություններ՝ դեպքի վայրի զննություն, հարցաքննվել են մի շարք անձինք, առգրավվել են անվտանգության տեսախցիկների տեսագրությունները, նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են միջոցառումներ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց ինքնությունը պարզելու, նրանց հայտնաբերելու և վարույթն իրականացնող մարմնին ներկայացնելու ուղղությամբ:

СК Армении представил подробности попытки убийства члена совета Старейшин Еревана
Следственный комитет Армении представил подробности нападения на члена Совета старейшин Еревана Армана Антоняна.
«1 августа, около 01:25, поступило сообщение от гражданина о том, что в одном из домов общины Нор Артамет произошло нападение. В тот же день, в 01:30, один из медицинских центров сообщил, что два человека доставлены в больницу с ножевыми ранениями.
В результате предпринятых мероприятий установлена личность получивших ранение лиц: один из них член Совета старейшин Еревана Арман Антонян, а другой – дед последнего, житель села Нор Артамет 1934 года рождения.
По предварительным данным, 1 августа 2021 года, в районе 01:00, неизвестные лица в масках незаконно проникли в дом А.Антоняна в общине Нор Артамет, напали на него и нанесли последнему колюще-режущим и тупым предметом проникающие травмы в область грудной клетки и брюшной полости, после чего попытались обратиться в бегство. Однако встретив сопротивление 87-летнего деда А.Антоняна, нанесли ему колюще-режущим предметом открытую рану в области черепа, порезы в области нижних век, после чего сбежали.
В следственном отделе Наири Областного следственного управления Котайкской области СК Армении возбуждено уголовное дело по признакам статьи 118, части 1 статьи 147 и пункту 7 части 2 статьи 34-104 Уголовного кодекса Армении.
Проведены неотложные следственные действия: осмотр места происшествия, допрос ряда лиц, изъятие видеозаписи с камер наблюдения, назначена судебно-медицинская экспертиза.
Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются меры для выяснения всех обстоятельств происшествия, установления личности совершивших предполагаемое преступление лиц и их обнаружение», - говорится в сообщении.