ՀՀ նոր կառավարությունը մեծ անելիքներ ունի. հաջողություն եմ մաղթում Ձեզ. Արայիկ Հարությունյանն ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին
02/08/2021 17:05
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին՝ ՀՀ վարչապետ նշանակվելու կապակցությամբ:
«ՀՀ վարչապետի պաշտոնը Դուք ստանձնում եք Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության համար բախտորոշ ժամանակաշրջանում: Հայկական պետականությունը կանգնած է մեծամեծ մարտահրավերների առջև, որոնք հաղթահարել կարող ենք միասնությամբ՝ համախմբելով բոլոր կարող ուժերը:
Պատերազմի հետևանքով խարխլված անվտանգային ու արտաքին քաղաքական դիրքերը ամրացնելու, ներքաղաքական ու տնտեսական կայունություն ապահովելու հարցում ՀՀ նոր կառավարությունը մեծ անելիքներ ունի: Համոզված եմ, որ ՀՀ իշխանությունները հաջողելու են միջազգային հարաբերություններում­ ՀՀ դերի ու վարկի բարձրացման հարցում և շարունակելու են հետևողական ու արդյունավետ աշխատել արցախահայության իրավունքների պաշտպանության, պատերազմի հետևանքների վերացման և Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ՝ էլ ավելի խորացնելով հարաբերությունները երկու հայկական հանրապետությունների միջև՝ հանուն մեր համազգային իղձերի իրականացման:
Հաջողություն եմ մաղթում Ձեզ ՀՀ վարչապետի պաշտոնում նշված և այլ մեծ մարտահրավերները արժանապատվորեն հաղթահարելու ճանապարհին», - ասված է ուղերձում։

Перед новым правительством Армении стоят большие задачи: желаю Вам успехов – Араик Арутюнян направил послание Николу Пашиняну
02/08/2021 18:14
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил послание Николу Пашиняну по случаю назначения его премьер-министром Республики Армения, сообщает пресс-служба президента Арцаха.
«Уважаемый господин Пашинян!
Вы вступаете в должность премьер-министра Армении в судьбоносный для Республики Армения и Республики Арцах период. Армянская государственность стоит перед огромными вызовами, для преодоления которых необходимо единство и солидарность всех компетентных сил.
Перед новым правительством Армении стоят большие задачи по укреплению пошатнувшихся в результате войны позиций в сфере безопасности и внешней политики, обеспечению внутриполитической и экономической стабильности. Уверен, что властям Республики Армения удастся повысить роль и имидж Армении в международных отношениях, и они продолжат последовательную и эффективную работу по защите прав армян Арцаха, устранению последствий войны и международному признанию Республики Арцах, еще более углубляя отношения между двумя армянскими республиками во имя осуществления наших общенациональных чаяний.
Желаю Вам успехов на должности премьер-министра Республики Армения на пути достойного преодоления указанных и других больших вызовов», - говорится в послании Араика Арутюняна.