«Անձեռնմխելիությունը, որոնք նրանք ունեցել են որպես պատգամավորի թեկնածու, հաղթահարված է». Դատախազը պնդում է՝ կալանավորված պատգամավորների հարցով օրենքի խախտում չկա
03/08/2021 14:14
Ես, որպես իրավաբան, ՀՀ գլխավոր դատախազի տեղակալ, քաղաքական մեծամասնության կարծիքը չէ, որ պետք է հաստատեմ, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մարտի 1-ի գործով մեղադրող դատախազ Գևորգ Բաղդասարյանն՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության կալանավորված երկու պատգամավորների հարցին։
Նա ասաց, որ ունի դրա վերաբերյալ իր մեկնաբանությունն ու դատախազությունը դրա վերաբերյալ պաշտոնական պարզաբանում է տվել՝ ի պատասխան Արամ Վարդևանյանի դիմումի։
«Այո, անձանց, ովքեր կալանքի տակ են, անձեռնմխելիությունը, որոնք նրանք ունեցել են որպես պատգամավորի թեկնածու, հաղթահարված է օրենքով սահմանված կարգով։ Սահմանադրական կարգավորումները չեն ենթադրում, որ արդեն իսկ սկսված քրեական հետապնդումը կամ արդեն իսկ տեղի ունեցած ազատությունից զրկումը պետք  է ստանա Ազգային ժողովի համաձայնությունը», - ասաց Բաղդասարյանը։
Նա նշեց, թե որևէ տեղ չկա գրված, որ արդեն իսկ տեղի ունեցած ազատությունից զրկումը հետագայում անձի՝ պատգամավորի կարգավիճակ ստանալու դեպքում պետք է ևս մեկ անգամ հաստատվի ու վերահաստատվի։
Դատախազն ասաց, որ Մեղրիի նախկին քաղաքապետ Մխիթար Զաքարյանն ու Սիսիանի քաղաքապետ Արթուր Սարգսյանը, ովքեր այժմ կալանքի տակ են, պատգամավորի կարգավիճակ ստացել են մանդատ ստանալուց հետո։
«Մանդատ ստանալուց հետո են դառնում պատգամավոր, իսկ մինչև դա, օրենքը ևս նրանց համար սահմանում է երաշխիքներ, բայց այդ երաշխիքները այլ են», - ասաց նա։

«Неприкосновенность, которой они обладали как кандидаты в депутаты, преодолена» – прокурор утверждает, что нет нарушения закона
03/08/2021 14:59
Мне как юристу, заместителю генерального прокурора Армении, не нужно подтверждать мнение политического большинства, заявил в беседе с журналистами прокурор по делу 1 марта Геворк Багдасарян, касаясь вопроса арестованных двух депутатов парламента от блока «Армения».
Он сказал, что у него есть свой комментарий и прокуратура предоставила официальное  разъяснение об этом в ответ на запрос Арама Вардеваняна.
«Да, неприкосновенность находящихся под арестом лиц, которой они обладали как кандидаты в депутаты, преодолена в установленном законом порядке. Конституционные регулирования не предусматривают, что согласие Национального Собрания должно быть получено на уже начатое уголовное преследование или лишение свободы», - сказал Багдасарян.
Он отметил, что нигде не прописано, что уже принятого решения о лишение свободы в дальнейшем должен быть в очередной раз подтверждено в случае получения статуса депутата.
Прокурор сказал, что бывший мэр Мегри Мхитар Закарян и мэр Сисиана Артур Саркисян, которые сейчас находятся под арестом, получили статус депутата после распределения мандатов.
«Депутатом становятся после получения мандата, а до этого, закон устанавливает для них гарантии, но эти гарантии другие», - сказал он.
По словам Багдасаряна, в этом вопросе нет нарушений закона согласно юриспруденции, которую он знает.