Հանդիպել են ՀՀ պաշտպանության նախարարն ու ՌԴ դեսպանը. հայ-ռուսական քաղաքական երկխոսությունը բարձր է գնահատվել
03/08/2021 12:59
Օգոստոսի 3-ին ՊՆ վարչական համալիրում կայացել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանի հանդիպումը Հայաստանի Հանրապետությունում Ռուսաստանի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի հետ՝ ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության պաշտպանության հարցերով կցորդի ռազմադիվանագիտական առաքելության ավարտի և նոր կցորդի նշանակման կապակցությամբ:
ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպանը շնորհավորել է ՀՀ պաշտպանության նախարարին պետական բարձր պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ:
ՀՀ պաշտպանության նախարարը  շնորհավորել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանության պաշտպանության հարցերով նորանշանակ կցորդ, գնդապետ Իգոր Շչերբակովին և հաջողություն մաղթել Հայաստանում հետագա առաքելության ընթացքում:
Արշակ Կարապետյանը շնորհակալություն է հայտնել գնդապետ Անդրեյ Գրիշչուկին՝ պաշտոնավարման ընթացքում հայ-ռուսական ռազմական և ռազմատեխնիկական համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացված ակտիվ ու արդյունավետ աշխատանքի համար:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է երկկողմ ռազմական և ռազմաքաղաքական համագործակցության լայն շրջանակ, այդ թվում նաև երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող ընթացիկ հարցեր, կարծիքներ են փոխանակվել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրների շուրջ:
Կողմերը բարձր են գնահատել հայ-ռուսական դաշնակցային փոխգործակցության և քաղաքական երկխոսության ընթացքը, ինչպես նաև արդյունավետ համագործակցությունը պաշտպանական ոլորտում:

Министр обороны Армении обсудил с послом РФ вопросы двустороннего военно-политического сотрудничества
03/08/2021 13:51
В административном комплексе министерства обороны Армении 3 августа состоялась встреча министра обороны Аршака Карапетяна с Чрезвычайным и Полномочным послом Российской Федерации в Армении Сергеем Копыркиным в связи с завершением военно-дипломатической миссии военного атташе посольства РФ и назначением нового атташе.
Посол России Сергей Копыркин поздравил Аршака Карапетяна с назначением на пост министра обороны.
Министр обороны Армении поздравил нового военного атташе, полковника Игоря Щербакова и пожелал ему успехов в выполнении его дальнейшей миссии в Армении.
Аршак Карапетян поблагодарил полковника Андрея Грищука за активную и эффективную работу в укреплении армяно-российского военного и военно-технического сотрудничества.
В ходе встречи был обсужден широкий спектр вопросов двустороннего военного и военно-политического сотрудничества, в том числе представляющие обоюдный интерес текущие вопросы. Состоялся обмен мнениями по вопросам региональной безопасности.
Стороны высоко оценили процесс армяно-российского союзнического взаимодействия и политического диалога, а также эффективное сотрудничество в оборонной сфере.