Իրանը մտահոգված է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակով. դեսպանն այցելել է Գեղարքունիք
Օգոստոսի 3-ին ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին և ՀՀ-ում ԻԻՀ դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Բահման Սադեղինը ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այցելել են Գեղարքունիքի մարզ։
Զորամիավորման հրամանատար, գեներալ-մայոր Արայիկ Հարությունյանը դեսպանին ներկայացրել է հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակը, որից հետո կազմակերպվել է այց Վերին Շորժայի հատվածի սահմանագիծ:
Հայաստանի Հանրապետությունում ԻԻՀ արտակարգ և լիազոր դեսպանը, մտահոգություն հայտնելով երկու երկրների սահմանային վեճերի շարունակության կապակցությամբ, ընդգծել է երկու կողմերի զսպվածության և երկու երկրների միջև վեճերի խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը: Նա իր ցավակցությունն է հայտնել վերջին ընդհարումների ընթացքում զոհված զինծառայողների ընտանիքներին։
Պարզաբանելով բոլոր կողմերի` միջազգայնորեն ճանաչված սահմանները հարգելու անհրաժեշտությունը, դեսպան Զոհուրին նշել է, որ Հարավային Կովկասում տևական խաղաղության ապահովումը բխում է տարածաշրջանի ժողովուրդների շահերից և հայտնել Իրանի Իսլամական Հանրապետության պատրաստակամությունը՝ աջակցելու տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման հարցում:

Иран обеспокоен ситуацией на армяно-азербайджанской границе – посол ИРИ посетил Гегаркуник
Посол Ирана в Армении Аббас Бадахшан Зохури и военный атташе посольства Ирана, полковник Бахман Садегин 3 августа посетили в сопровождении представителя Минобороны Армении армяно-азербайджанскую границу на участке Гегаркуникской области Армении.
Командующий армейским корпусом генерал-майор Араик Арутюнян представил послу обстановку на армяно-азербайджанской границе, после чего был организован визит к приграничной линии на участке населенного пункта Верин Шоржа.
Чрезвычайны и Полномочный посол Ирана в Армении выразил обеспокоенность в связи с продолжающимися приграничными спорами между двумя странами, заявил о необходимости проявления сторонами сдержанности и мирного решения существующих между странами споров. Он выразил свои соболезнования семьям погибших во время последних боевых действий военнослужащих.
Отметив необходимость уважения международно признанных границ всех сторон, посол Ирана заявил, что обеспечение долгосрочного мира на Южном Кавказе исходит из интересов проживающих в регионе народов. Он выразил готовность Ирана содействовать в установлении долгосрочного мира в регионе.