Արդարադատության ոլորտում մեր պատկերացումները պիտի համապատասխանեն նաև այն տեսլականին, որ ունեն ՀՀ քաղաքացիները. Նիկոլ Փաշինյան
04/08/2021 14:47
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Արդարադատության նախարարություն և աշխատակազմին ներկայացրել նորանշանակ նախարար Կարեն Անդրեասյանին:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել նախկին նախարար Ռուստամ Բադասյանին՝ կատարած աշխատանքի համար և շնորհավորել Կարեն Անդրեասյանին՝ Արդարադատության նախարար նշանակվելու առիթով: Վարչապետը կարևորել է արդարադատության ոլորտում իրականացվող բարեփոխումները և նշել, որ ի վերջո արդարության և արդարադատության ներկայության զգացումն ամենակարևոր խնդիրներից է, որ ժողովուրդն իշխանություններին առաջադրել է դեռևս 2018 թվականի հեղափոխության ժամանակ:
«Իհարկե, այս ընթացքում կատարվել է հսկայական աշխատանք, ընդունվել են ռազմավարություններ, որոնցից բխող մի շարք միջոցառումներ արդեն կյանքի են կոչվել: Պարոն Անդրեասյանի հետ մեր խոսակցությունը եղել է հետևյալի մասին, որ պետք է ապահովվի քաղաքականության շարունակականությունը: Մյուս կողմից՝ պետք է այսպիսի կադրային որոշումներով փորձենք նոր լիցք և խթան հաղորդել արդեն իսկ կայացրած մեր որոշումներին, ընդունված ռազմավարությունների իրականացմանը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարն Արդարադատության նախարարության գործունեության համատեքստում կարևորել է Պարեկային ոստիկանության ներդրման գործընթացը, որում գերատեսչությունն ակտիվ մասնակցություն է ունեցել, քաղաքականության մշակման գործառույթն իրականացրել է նախարարությունը: «Քանի դեռ ոլորտում քաղաքականություն մշակող մարմին չունենք, այսինքն՝ նախարարությունը ձևավորված չէ, Արդարադատության նախարարությունը բարեփոխման բովանդակային ապահովումը պիտի իրականացնի: Մենք Պարեկային ոստիկանության ներդրման առաջին օրերից մթնոլորտի կարևոր փոփոխություն ենք տեսել, բայց նաև արձանագրել ենք պրակտիկ մի շարք խնդիրներ, որոնք պիտի լրջորեն ուսումնասիրվեն, Երևանի ռեզերվային ընդունելության ուսուցման գործընթացներում հաշվի առնվեն, որպեսզի արդեն Շիրակի և Լոռվա մարզերում Պարեկային ոստիկանության ծառայողները հենց ծառայության մեկնարկի առաջին րոպեներից ամբողջությամբ տիրապետեն խնդիրը, ներառյալ՝ նրանք, որոնք ի հայտ են եկել Երևանի պարեկային ոստիկանության գործարկման ճանապարհին», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Ռուստամ Բադասյանը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին նախարարությանը ցուցաբերած աջակցության համար, որը մշտապես զգացվել է և գերատեսչությունն ավելի վստահ է եղել բարեփոխումների նախաձեռնություններում: «Այս ընթացքում բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները ձեռնարկել ենք, որպեսզի նախարարության կառավարման փոխանցումը սահուն ընթանա: Ընթացիկ փուլում գտնվող բոլոր համապատասխան նախագծերը, բնականաբար, պատրաստի վիճակում կփոխանցվեն պարոն Անդրեասյանին», - ասել է Բադասյանը: Վերջինս շնորհավորել է Կարեն Անդրեասյանին Արդարադատության նախարար նշանակվելու կապակցությամբ և մաղթել հաջողություններ՝ սկսված բարեփոխումները կյանքի կոչելու գործում:
Արդարադատության նորանշանակ նախարար Կարեն Անդրեասյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին մեծ վստահության և պատասխանատու փաթեթն իրեն վստահելու համար: «Առիթն օգտագործելով՝ ուզում եմ Ձեզ շնորհավորել ժողովրդի մեծ վստահությունը կրկին ստանալու համար: Ուրախ եմ այն ժառանգության համար, որ ստանում եմ: Պարոն Բադասյան, գիտեմ, թե ինչ ծանր ժառանգություն եք ստացել: Խոստանում եմ Ձեր նախանձախնդիր բարեփոխումների ծրագրերին, որ իրականացրել եք այս կարճ ժամանակաշրջանում, արդեն նոր լիցքեր հաղորդել և հասցնել ավարտին: Պարոն վարչապետ, ուզում եմ խոստանալ, որ մեր այս երիտասարդ ու շատ կարող թիմի հետ կկարողանանք ի վերջո արդարությունը բերել բոլորին ամբողջ երկրում: Շնորհակալ եմ վստահության համար», - նշել է Կարեն Անդրեասյանը:
Ամփոփելով՝ վարչապետ Փաշինյանը կարևորել է արդարադատության ոլորտում և դատական համակարգում բարեփոխումները: «Մեր պատկերացումները և ընկալումները պիտի համապատասխանեն նաև այն տեսլականին, որ ունեն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները: Իհարկե, այն ճանապարհը, որ մինչ այսօր անցել ենք, հեշտ չի եղել և շարունակությունն էլ հեշտ չի լինելու: Այստեղ, իսկապես, հետևողականություն է հարկավոր: Բայց նաև չմոռանանք, որ արդարադատության համակարգը շատ մեծ է՝ քրեակատարողական դատավարություն, ԴԱՀԿ, ՔԱԿՀ և այլն: Պարոն Բադասյանի առաջարկած քրեակատարողական ծառայության նոր մոդելը շատ հետաքրքիր է և առաջիկայում այդ թեմայի շուրջ մանրամասն պիտի խոսենք: Կրկին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել մինչև այժմ կատարված աշխատանքի համար և հաջողություն մաղթել բոլորիս», - նշել է կառավարության ղեկավարը:

Наши представления в сфере юстиции должны соответствовать видению граждан Республики Армения – Никол Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян сегодня посетил министерство юстиции и представил аппарату новоназначенного министра Карена Андреасяна, сообщает пресс-служба правительства.
Премьер-министр поблагодарил бывшего министра Рустама Бадасяна за его работу и поздравил Карена Андреасяна с назначением на пост министра юстиции. Премьер-министр особо подчеркнул важность проводимых в сфере юстиции реформ, отметив, что, в конце концов, ощущение присутствия справедливости и правосудия - одна из важнейших задач, которые народ поставил перед властями во время революции 2018 года.
«Конечно, за этот период проделана большая работа, приняты стратегии, уже реализован ряд мероприятий, исходящих из этой стратегии. Наш разговор с господином Андреасяном был о следующем: необходимо обеспечить преемственность этой политики. С другой стороны, такими кадровыми решениями мы должны попытаться придать новый импульс нашим уже принятым решениям и реализации принятых стратегий», - сказал Никол Пашинян.
В контексте деятельности министерства юстиции премьер-министр подчеркнул важность процесса введения патрульной полиции, в котором это ведомство принимало активное участие, и функцию разработки политики выполняло министерство.
«До тех пор, пока у нас нет органа, разрабатывающего политику в сфере, то есть не сформировано министерство, министерство юстиции должно обеспечить содержательную часть реформы. Мы стали свидетелями значительных изменений в атмосфере с первых дней формирования патрульной полиции, но мы также зафиксировали ряд практических проблем, которые необходимо серьезно изучить и принять во внимание в процессе подготовки при приеме в ереванский резерв, чтобы сотрудники патрульной полиции в Ширакской и Лорийской областях с первых минут работы в полной мере учитывали эти проблемы, в том числе и те, которые были выявлены во время запуска патрульной полиции Еревана», - сказал Никол Пашинян.
Рустам Бадасян поблагодарил премьер-министра за оказываемую министерству поддержку, которая всегда ощущалась, и ведомство было более уверенным в инициативах по реформам. «За это время мы приняли все необходимые меры для обеспечения плавной передачи управления министерством. Естественно, все соответствующие проекты, которые находятся на этапе реализации, будут переданы господину Андреасяну в готовом виде», - сказал Бадасян. Он поздравил Карена Андреасяна с назначением министром юстиции и пожелал успехов в реализации начатых реформ.
Новоназначенный министр юстиции Карен Андреасян поблагодарил премьер-министра за большое доверие. «Пользуясь случаем, хотел бы поздравить Вас с получением большого доверия народа. Я рад за наследие, которое я получаю. Господин Бадасян, я знаю, какое тяжелое наследие Вы унаследовали. Я обещаю придать новый импульс программам реформ, которые Вы реализовали за этот короткий период времени, и завершить их. Господин премьер-министр, хочу пообещать, что с этой нашей молодой и очень способной командой мы наконец сможем восстановить справедливость для всех в стране. Спасибо за доверие», - отметил Карен Андреасян.
Подводя итоги, премьер-министр Пашинян подчеркнул важность реформ в сфере юстиции и судебной системы. «Наши идеи и представления должны соответствовать видению граждан Республики Армения. Конечно, путь, который мы уже прошли, был нелегким, и его продолжение будет нелегким. Здесь действительно нужна последовательность. Но не будем забывать, что система правосудия очень большая: уголовное судопроизводство, Служба принудительного исполнения, ЗАГС и т.д. Новая модель пенитенциарной службы, предложенная г-ном Бадасяном, очень интересна, и мы подробно поговорим на эту тему в ближайшее время. Я хочу еще раз поблагодарить Вас за проделанную работу и пожелать всем нам успехов», - отметил глава правительства.