Արդարադատությունը դուք պատկերացնում եք դատավորներ Արմեն Դանիելյանի ու Մնացական Մարտիրոսյանի ոճո՞վ, թե՞ Ալեքսանդր Ազարյանի, Դավիթ Հարությունյանի. Վարդևանյանն՝ իշխանությանը
04/08/2021 16:33
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդևանյանն այսօր ԱԺ նիստի ընթացքում անդրադարձավ խորհրդարանի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի հայտարարությանը, թե արդարադատություն լինելու է:
«Ինձ մոտ հարց է առաջանում՝ արդարադատությունը դուք պատկերացնում եք դատավորներ Արմեն Դանիելյանի, Մնացական Մարտիրոսյանի, Գագիկ Պողոսյանի ոճո՞վ, թե՞ Ալեքսանդր Ազարյանի, Սերգեյ Մարաբյանի, Արման Հովհաննիսյանի, Դավիթ Հարությունյանի ու այլ  նման դատավորների տեսքով։ Իսկապես, ինձ հետաքրքիր է», - ասաց Վարդևանյանը:
Նա նշեց, թե պատահական չի թվարկել այս դատավորների անունները:
Պատգամավորի խոսքով՝ վերջին երեք տարիների ընթացքում Արմեն Դանիելյանի, Մնացական Մարտիրոսյանի, Գագիկ Պողոսյանի, Մհեր Արմաղանյանի նկատմամբ գոնե մեկ կարգապահական վարույթ չի հարուցվել:
«Իսկ իմ թվարկած դատավորներից գրեթե բոլորի նկատմամբ կարգապահական վարույթներ են հարուցվում։ Հիմա հարց է առաջանում՝ եթե ձեր պատկերացրած արդարադատության տեսակը, որակը այդ անձինք են, ուղիղ ասեք», - նշեց Վարդևանյանը:
Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի մասով պատգամավորն ասաց, թե մի բան չի հասկանում:
«Ես վստահ եմ՝ ձեր թիմը ասում էր, որ Մնացական Մարտիրոսյանի կողմից Նիկոլ Փաշինյանի նկատմամբ կայացված դատավճիռը քաղաքական հետապնդման դրսևորում է եղել, հիմա հարց է առաջանում՝ այդ վճիռը  քաղաքական հետապնդո՞ւմ էր, թե՞ չէ, որովհետև այն, որ երեք տարի Մնացական Մարտիրոսյանի նկատմամբ նույնիսկ մեկ կարգապահական վարույթ չկա, այդ տեսակ դատավորների վերաբերյալ դուք ոչ մի կոնֆլիկտ չունեք, նշանակում է՝ այդ վճիռն էլ ինքն ուրեմն ճիշտ է կայացրել», - ասաց Վարդևանյանը:

Арам Вардеванян: Вы представляете правосудие в стиле судей Армена Даниеляна и Мнацакана Мартиросяна или Александра Азаряна, Давида Арутюняна?
04/08/2021 17:40
Депутат фракции «Армения» Арам Вардеванян обратился сегодня на заседании парламента к заявлению спикера Национального Собрания Алена Симоняна, что правосудие будет.
«У меня возникает вопрос, вы представляете правосудие в стиле судей Армена Даниеляна, Мнацакана Мартиросяна, Гагика Погосяна или в виде таких судей как Александр Азарян, Сергей Марабян, Арман Ованнисян, Давид Арутюнян? Мне, действительно, интересно», - сказал Арам Вардеванян.
Он отметил, что неслучайно перечислил имена этих судей.
По словам депутата, за последние три года в отношении Армена Даниеляна, Мнацакана Мартиросяна, Гагика Погосяна и Мгера Армаганяна не было возбуждено ни одно дисциплинарное производство.
«А в отношении почти всех перечисленных мной судей возбуждены дисциплинарные производства. Сейчас возникает вопрос: если тип, качество представляемого вами правосудия – эти люди, то скажите это прямо», - отметил Арам Вардеванян.
Что касается судьи Мнацакана Мартиросяна, то депутат сказал, что одно не может понять:
«Я уверен, что ваша команда говорила, что вынесенный Мнацаканом Мартиросяном приговор в отношении Никола Пашиняна был проявлением политического преследования. Сейчас возникает вопрос: этот приговор был политическим преследованием или нет? Поскольку то, что в отношении Мнацакана Мартиросяна уже три года не возбуждено дисциплинарное производство, у вас нет конфликта с такими судьями, значит, что это решение было правильным», - сказал Арам Вардеванян.