Արարատ Միրզոյանին կամ Արմեն Գրիգորյանին ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակելը զուտ քաղաքական որոշում է լինելու. Քաղաքագետ
05/08/2021 12:31
Ակնհայտ է, որ ոչ Արարատ Միրզոյանը, ոչ էլ Արմեն Գրիգորյանը կադրային դիվանագետներ չեն և այս ոլորտում երկար տարիների աշխատանքային փորձ չունեն։ Նրանցից որևէ մեկին ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակելը զուտ քաղաքական որոշում է լինելու, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Նարեկ Գալստյանը։
«Որոշ դեպքերում հայաստանյան պրակտիկայում գերիշխում են քաղաքական և ոչ թե մասնագիտական որոշումները։ Սա, իհարկե, նոր երևույթ չէ։ Սակայն ակնհայտ է՝ առկա են առանցքային ոլորտներ, որոնք, հաշվի առնելով Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերները, պահանջում են բարձր աստիճանի պրոֆեսիոնալիզմ, միջազգային հեղինակություն և ճանաչում ունեցող անձանց նշանակում։
Ճիշտն ասած՝ ես տեղյակ չեմ, թե դիվանագիտական ռեզերվում այս պահին ովքեր են մնացել», - ասաց զրուցակիցը։
Նարեկ Գալստյանի խոսքով՝ շատ ավելի լավ կլիներ, եթե ՀՀ կառավարությունը կադրային բանկում ունենար պրոֆեսիոնալ դիվանագետներ, որոնցից լավագույնն էլ կնշանակվեր ԱԳ նախարարի պաշտոնում, սակայն նման մասնագետների բացակայության պայմաններում ստիպված է բավարարվել ունեցած կադրերով։
Հիշեցնենք, որ ըստ մամուլի հրապարակումների՝ ՀՀ արտգործնախարարի պաշտոնին հավակնում է երկու թեկնածու՝ ՀՀ Անվտանգության խորհրդի նախկին քարտուղար, օրերս ԱԳ նախարարի առաջին տեղակալ նշանակված Արմեն Գրիգորյանը և ԱԺ նախկին նախագահ Արարատ Միրզոյանը։
Շրջանառվող լուրերի համաձայն՝ իշխանությունների որոշումը կանգ է առել Արարատ Միրզոյանի վրա, որն ավելի ընդունելի թեկնածու է ռուսական կողմի համար։

Назначение Арарата Мирзояна или Армена Григоряна на должность главы МИД будет просто политическим решением – политолог
05/08/2021 13:15
Очевидно, что ни Арарат Мирзоян, ни Армен Григорян не являются кадровыми дипломатами и не обладают длительным опытом работы в этой сфере. Назначение кого-то из них на должность министра иностранных дел будет просто политическим решением, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am политолог Нарек Галстян.
«В некоторых случаях в армянской практике превалируют политические, а не профессиональные решения. Это, конечно, не новое явление. Однако очевидно, что есть ключевые сферы, которые с учетом вставших перед Арменией вызовов требуют назначения людей, имеющих высокий профессионализм, международный авторитет и признание.
Честно говоря, я не в курсе, кто остался на данный момент в дипломатическом резерве», - сказал политолог.
По словам Нарека Галстяна, было бы гораздо лучше, если бы правительство имело в своем кадровом банке профессиональных дипломатов, лучший из которых был бы назначен главой МИД. Однако в условиях отсутствия таких специалистов, они вынуждены довольствоваться имеющимися кадрами.
Напомним, согласно сообщениям СМИ, на должность главы МИД претендуют два кандидата – назначенный на днях первым заместителем министра иностранных дел бывший секретарь Совета безопасности Армен Григорян и бывший председатель Национального Собрания Арарат Мирзоян.
Согласно муссируемым сведениям, власти остановили свой выбор на спикере парламента Арарате Мирзояне, кандидатура которого более приемлема для российской стороны.