Արցախը ՀՀ իշխանություններին այլևս չի հետաքրքրում. Քաղտեխնոլոգ
Ազգային ժողովում Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողով չհիմնելու որոշումը ցույց է տալիս, որ Արցախը ՀՀ իշխանություններին այլևս չի հետաքրքրում, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց քաղտեխնոլոգ Արմեն Բադալյանը։
Ինչ վերաբերում է փոխարենն ԱԺ առողջապահության և սոցիալական հարցերի մշտական հանձնաժողովը տարանջատելու և առաանձին հանձնաժողովներ հիմնելու իշխանության որոշմանը, նա նկատեց՝ սա արվում է զուտ իշխանության «սորոսական թևին» գոհացնելու համար։
«Հաշվի առնելով, որ իշխող քաղաքական թիմի կազմում կան սորոսականներ և նրանց իշխանական ցանկությունները պետք է բավարարել, գործող հանձնաժողովը տրոհվում է։ Գլխավոր իշխանավորը, որը նախկինում արհեստական պաշտոններ տալու համար քննադատում էր իշխանություններին, հիմա ինքն է առաջնորդվում նույն սկզբունքով», - ասաց Արմեն Բադալյանը։
Նա միաժամանակ շեշտեց՝ իշխանությունն Արցախի հարցով ԱԺ մշտական հանձնաժողով չստեղծելու քայլով չէ, որ անտեսում է Արցախը. նրա խոսքով՝ Արցախն իշխանությունների կողմից մոռացության է մատնվել դեռ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ից։
«Գործող ռեժիմը և նրան աջակցող հասարակական-քաղաքական գործիչներն այլևս ԶԼՄ-ներով չեն խոսում Արցախի մասին, իշխանություններն այլևս ցանկություն չունեն զբաղվելու Արցախի խնդիրներով։ Այդ խնդիրներով զբաղվելու համար քաղաքական  խելք է հարկավոր, իսկ այդ խելքը ՀՀ այսօրվա իշխանությունների մոտ բացակայում է», - ասաց քաղտեխնոլոգը՝ հավելելով, որ մոռացության է մատնված ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի ապագայի տեսլականը։
Արմեն Բադալյանն ուշադրություն հրավիրեց այն հանգամանքի վրա, որ նախկինում «Արցախը Հայաստան է և վերջ» արտահայտությունն արած Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Արցախ չի այցելում, ինչպես չեն այցելում իշխանական այլ գործիչներ ևս։

Арцах больше не интересует власти Армении – политтехнолог
Отказ от формирования в парламенте комиссии по вопросам Арцаха демонстрирует, что Арцах больше не интересует власти Армении, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am  политтехнолог Армен Бадалян.
Что касается решения разделить постоянную парламентскую комиссию по здравоохранению и социальным вопросам и создать отдельные комиссии, то политтехнолог отметил, что это делается просто для того, чтобы удовлетворить «соросовское крыло» власти.
«Учитывая, что  в политической команде власти есть соросовцы и их желания должны быть удовлетворены, действующая комиссия разделяется. Главный представитель власти, который в прошлом критиковал власти за назначение на искусственные должности, сейчас сам руководствуется этим же принципом», - сказал Армен Бадалян.
Он также отметил, что власти игнорирует Арцах не только своим отказом сформировать комиссию по вопросам Арцаха. По его словам, власти предали забвению Арцах после 9 ноября 2020 года.
«Действующей режим и поддерживающие его общественно-политические деятели уже не говорят об Арцахе в средствах массовой информации. У властей нет больше желания заниматься проблемами  Арцаха. Чтобы заниматься этими проблемами, нужен политический ум, который отсутствует у сегодняшней власти Армении», - сказал политтехнолог, добавив, что забвению предан не только Арцах, но и видение будущего Армении.
Армен Бадалян обратил внимание на то обстоятельство, что Никол Пашинян, который в прошлом заявлял «Армения – это Арцах и все!», сегодня уже не посещает Арцах, как и другие деятели правящей команды. По словам политтехнолога, они боятся за собственную безопасность.