Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողովի ստեղծումը մեսիջ է ամբողջ աշխարհին. Մամիջանյան
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունն առաջարկում է ԱԺ-ում ստեղծել Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողով, որը, բացի ՀՀ և Արցախի միջև փոխօգնությունը, կապն ու փոխգործակցությունն ավելի արդյունավետ դարձնելը, հետապնդում է նաև ՀՀ և Ադրբեջանի, ինչպես նաև Արցախի հանրապետության և Ադրբեջանի միջև սահմանազատումների իրականացման միջազգային նորմերի և պրակտիկայի կիրառման ուսումնասիրության խնդիր։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության քարտուղար Հայկ Մամիջանյանը, ներկայացնելով հանձնաժողովի նպատակները, անտեղի համարեց բոլոր հակափաստարկները, որոնք հնչել են կամ կարող են հնչել՝ ստվերելով նման հանձնաժողովի ստեղծման կարևորությունը։
«Թեպետ ինձ համար անընկալելի է «ՀՀ ԱԺ-ում Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողովի ստեղծման հակափաստարկ» արտահայտությունը, բայց ենթադրում եմ, որ որպես հակափաստարկ կբերվի, որ բոլոր մշտական հանձաժողովները պիտի զբաղվեն Արցախի խնդրով։ Այո, ոչ միայն բոլոր հանձնաժողովները, այլև ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացի պիտի ուժերի ներածին չափով աշխատի Արցախի համար, հանուն մեր հայրենիքի, բայց արդյոք բոլոր հանձնաժողովները չէ, որ ունեն բաղադրիչներ։ Եվ այն փաստարկը, թե կարող է առաջանալ ոլորտների վերադրում, կարծում եմ, չի դիմանում որևէ քննադատության։ Այս կամ այն հանձնաժողովի ստեղծումը շատ ուժեղ մեսիջ է ամբողջ աշխարհին։ Աշխարհը ունի կարիք լսելու ՀՀ-ից այն մեսիջը, որ մեր երկրի ԱԺ-ում ստեղծվում է Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողով», - ասաց նա։

Создание комиссии по вопросам Арцаха это месседж международному сообществу – Айк Мамиджанян
Фракция «Честь имею» предлагает создать в парламенте постоянную комиссию по вопросам Арцаха, которая кроме взаимопомощи между Арменией и Арцахом, повышения эффективности связи и взаимодействия, преследует также цель изучения международных норм и практики при проведении делимитации между Республикой Арцах и Азербайджаном.
Секретарь фракции «Честь имею» Айк Мамиджанян, представляя цели комиссии, посчитал неуместными все контраргументы, которые могут быть приведены, чтобы  омрачить важность создания этой комиссии.
«Несмотря на то, что для меня неприемлемо выражение "контраргумент против создания постоянной комиссии по вопросу Арцаха в парламенте", однако предполагаю, что в качестве контраргумента будет приведен то, что все комиссии должны заниматься проблемой Арцаха. Да, не только все комиссии, но и любой гражданин Армении должен трудиться во благо Арцаха, ради нашей Родины. Тот аргумент, что может возникнуть наложение сфер, на мой взгляд, не выдерживает критики. Создание этой комиссии – очень сильный месседж международному сообществу. Мир нуждается в том, чтобы услышать из Армении месседж, что наша страна создает в парламенте постоянную комиссию по вопросам Арцаха», - сказал он.