Եթե կառավարությունը որոշել է կրճատել եկամտահարկի վերադարձի ծրագիրը, ապա պետք է համարժեք այլ ծրագրեր առաջարկի. տնտեսագետ
13/08/2021 15:26
Եթե կառավարությունը որոշել է կրճատել Երևանում հիփոթեքային վարկով բնակարանների եկամտահարկի վերադարձի ծրագիրը, ապա պետք է համարժեք այլ ծրագրեր առաջարկի՝ մեղմելու հնարավոր կորուստներն ու վնասները, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց տնտեսագետ Սուրեն Պարսյանը։
«Այս ծրագիրն առաջին հերթին նպատակ ուներ աջակցելու բնակարանաշինության ոլորտին։ Բնականաբար, այս ծրագրի շահառուն էր նաև վճարունակ միջին խավը, որը կարողացավ օգտվել ընձեռնված հնարավորությունից։ Վերջին տարիներին արտոնությունից օգտվողների թիվը շատ արագ տեմպերով ավելացել էր, մարդիկ ծրագրի շրջանակներում բնակարաններ էին ձեռք բերում, և պետական բյուջեի վրա ֆինանսական բեռը գնալով ավելանում էր», - նկատեց մեր զրուցակիցը։
Սուրեն Պարսյանի խոսքով՝ տարբեր հաշվարկներով՝ միայն այս տարվա համար կառավարությունն այդ նպատակով առանձնացրել էր շուրջ 10 մլրդ դրամ։
«Այդ է պատճառը, որ կառավարությունը որոշում կայացրեց աստիճանաբար վերացնել ծրագիրը։ Բայց կասկածից վեր է, որ ծրագրի շահառուները, շինարարության ոլորտը այս որոշման հետևանքով կորուստներ կունենան։ Տարբեր շրջանակներում քննարկումներ կան, որ վերոնշյալ 10 միլիարդ դրամը կարող է ծախսվել, օրինակ, սոցիալական բնակարանաշինության համար՝ կառուցելով մոտ 700 բնակարան և անհատույց հատկացնելով սոցիալական խոցելի խմբերին՝ զոհված զինծառաողների ընտանիքներին, բազմազավակ ընտանիքներին և այլ», - ասաց Պարսյանը։
Տնտեսագետի համոզմամբ՝ կառավարությունը պետք է ունենա ինչպես սոցիալական բնակարանաշինության, այնպես էլ միջին խավի և շինարարական ոլորտի խրախուսման ծրագրեր՝ մեկը մյուսի հաշվին չկրճատելով։
«Պետական բյուջեում կան բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց ֆինանսավորումներն ավելանում են, բայց կառավարությունն այդ գումարները չի կրճատում։ Ուրեմն ի՞նչու է հենց այս ծրագարի կրճատումն առաջնահերթ», - հարց հնչեցրեց Սուրեն Պարսյանը։

Если правительство решило сократить программу возвращения подоходного налога, то должно предложить другие равноценные программы – экономист
13/08/2021 18:30
Если правительство решило сократить программу возвращения подоходного налога при оплате ипотечного кредита в Ереване, то должно предложить другие равноценные программы, чтобы смягчить возможный ущерб и потери, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am экономист Сурен Парсян.
«Эта программа в первую очередь преследовала цель поддержать сферу жилищного строительства. Естественно, бенефициаром этой программы был платежеспособный средний слой, который смог воспользоваться предоставленной возможностью. В последние годы число пользующихся льготой увеличивалось очень быстрыми темпами, люди приобретали квартиры в рамках программы, и финансовое бремя на бюджет постепенно увеличивалась», - отметил экономист.
По словам Сурена Парсяна, по различным подсчетам, только в этом году правительство предоставило с этой целью около 10 млрд. драмов.
«В этом причина, что правительство приняло решение постепенно прекратить программу. Однако вне сомнения то, что бенефициары программы, сфера строительства понесут ущерб вследствие этого решения. В различных кругах обсуждается, что вышеуказанные 10 млрд. могут быть потрачены, например, на строительство социального жилья, построить около 700 квартир и безвозмездно предоставить уязвимым слоям населения – семьям погибших военнослужащих, многодетным семьям и т.д.», - сказал Сурен Парсян.
По убеждению экономиста, правительство должно иметь как программу строительства социального жилья, так и программу поощрения сферы строительства и среднего слоя, не сокращая одну за счет другой.
«В государственном бюджете есть многочисленные программы, финансирование которых увеличивается, но правительство не сокращает эти программы. Так почему именно сокращение этой программы является первоочередным», - отметил Сурен Парсян.