Ով և ինչպես կպատասխանի Ալիևին. Վահե Հովհաննիսյան
Ընդդիմությունը պարտավոր էր/է արձագանքել Ալիևի հայտարարությանը։ Ադրբեջանի նախագահը, ըստ էության, նոր օրակարգ առաջ քաշեց՝ իր նոր ռիսկերով և ձևավորվող նոր իրողություններով։ Նիկոլը չկա՝ զբաղված է, չգիտի ինչ պատասխանի, իրեն չի հետաքրքրում և այլն, չգիտեմ ինչ պատճառներով, բայց չկա։ Նրա գործողությունները վաղուց արդեն չեն տեղավորվում տրամաբանության մեջ, և այստեղ ոչինչ անել չենք կարող։ Բայց ընդդիմության պարագայում հարցն այլ է։
Ընդդիմությունը, առավել ևս՝ խորհրդարանական համակարգում, շատ բարձր կարգավիճակ ունի, գրեթե իշխանություն է։ Եվ այդ «գրեթե»-ն մի օր ամբողջականանում է հենց ճիշտ հրապարակային քաղաքականության արդյունքում։
Եթե ընդդիմությունն Ալիևի առաջ քաշած նոր օրակարգին ու նաև նվաստացնող հնչերանգով տեքստին երեք օր է՝ չի արձագանքում, ապա չի հասկացվում, թե ինչի´ հաշվին պետք է փոխվեն Նիկոլին ձայն տված 600 հազարը, որոնց պատկերացումները պետականության մասին սեփական տնամերձի սահմաններում են, և թե ինչպե´ս պետք է հաղթահարվի տանը մնացած 800 հազարի անտարբերությունը։ Իսկ առանց այս խնդիրները լուծելու՝ մենք երկիրը կորցնելու ենք. սա պետք է պարզ ասել։
Ի դեպ, ընդդիմության պաշտոնական արձագանքը նաև հարգանքի քայլ է այս իշխանությանը մերժած 400 հազարի հանդեպ. հենց նմա´ն հրապարակային քաղաքականությամբ են պահվում կոնսոլիդացված էլեկտորատները։
Մարդիկ մոլորված են, անհանգիստ են, և շատ կարևոր է ընդդիմության՝ որպես ինստիտուտի արձագանքը։ Նման արձագանքներով ու հետևաբար՝ հանրության հետ նման երկխոսությամբ է հեղինակության և վարկանիշի աճ լինում։
Ընդդիմության արձագանքը շատ կարևոր է նաև արտաքին խաղացողների համար՝ թե´ դաշնակիցների, թե´ հակառակորդների։ Հակառակ դեպքում մենք վերածվելու ենք համր պետության։
Սա թույլ տալ չենք կարող, որովհետև նախ՝ սա շատ վտանգավոր է, մյուս կողմից էլ՝ մեծ թվով հանրային գործիչներ և ուղղակի գիտակից մարդիկ երկու-երեք օր է՝ մտահոգ են ու ակտիվ քննարկում են Ալիևի ձևակերպումները։ Սա խոսում է այն մասին, որ նոր քաղաքական-հանրային հոսանքների, նոր ձևաչափերի ստեղծումը բնական ճանապարհով ինտենսիվացվելու է։
Կարծում եմ՝ ընդդիմությունը, այնուամենայնիվ, առաջիկայում կարձագանքի, բայց 21-րդ դարում հրապարակային քաղաքականությունը, տվյալ դեպքում՝ արձագանքի մշակույթը, պետք է բավարարի մի քանի պայմանների՝ ինչպե´ս, ի´նչ բովանդակությամբ և ե´րբ։ Երեքն էլ շատ կարևոր են։ Սա այն հարցերից չէ, որոնց արձագանքում են «դե մի օր հարմար լինի, կպատասխանենք» կամ «դե մի բան կասենք» ռեժիմով։ Պատասխանելիս պետք է հաշվի առնել, որ սա շատ նուրբ և վտանգավոր պահ է. այսօրվա իշխանության ձկնային լռության ֆոնին բարձր հնչեցված ցանկացած ոչ իշխանական տեսակետ կարող է ընկալվել որպես հայ հանրության ընդհանրական պատասխան։

Кто и как ответит Алиеву – Ваге Ованнисян
Оппозиция обязана и должна отреагировать на заявление Алиева. Президент Азербайджана, по сути, продвигает новую повестку – с новыми рисками и новыми реалиями. Никола нет, он занят, не знает, что ответить, его не интересует и т.д. Не знаю, по какой причине, но его нет. Его действия уже давно не укладываются в логику, и с этим мы ничего не можем поделать. Но иной вопрос в случае оппозиции.
Оппозиция, тем более в парламентской системе, обладает очень высоким статусом, почти как у власти. И это «почти» однажды становится целостным в результате правильной публичной политики.
Если оппозиция не реагирует на продвигаемую Алиевым новую повестку, а также уничижительный тон текста, то непонятно, за счет чего должны измениться отдавшие Николу свои голоса 600 тысяч, представления которых о государственности находятся в пределах их собственного приусадебного участка, и как должно быть преодолено безразличие оставшихся дома 800 тысяч. А без решения этих проблем, мы потеряем страну и это нужно четко сказать.
Кстати, официальная реакция оппозиции является также проявлением уважения к 400 тысячам, которые отвергли эту власть: консолидацию электората сохраняют именно за счет такой публичной политики.
Люди находятся в замешательстве, встревожены и ответ оппозиции как института – очень важен. Такой ответ, и, следовательно, диалог с обществом, приводит к росту авторитета и рейтинга.
Ответ оппозиции очень важен также для внешних игроков – и союзников, и противников. В противном случае мы превратимся в немое государство.
Мы не можем позволить этого, поскольку, прежде всего, это очень опасно. С другой стороны, многочисленные общественные деятели и просто сознательные люди уже два-три дня обеспокоены и активно обсуждают формулировки Алиева. Это говорит о том, что естественным путем интенсифицируется создание новых политико-общественных течений, новых форматов.
Считаю, что оппозиция, тем не менее, в ближайшее время отреагирует, но публичная политика в 21 веке – в данном случае, культура ответа – должна удовлетворять нескольким условиям: как, с каким содержанием и когда. Все три очень важны. Это не из тех вопросов, на которые реагируют в режиме «как-нибудь ответим, когда будет удобно», или «скажем что-нибудь». При ответе следует учесть, что это очень тонкий и опасный момент, на фоне «рыбьего молчания» сегодняшней власти, любая озвученная оппозиционная точка зрения может быть воспринята как всеобщий ответ армянского общества.