Տարածաշրջանում խաղաղության նոր դարաշրջան բացելու մասին Փաշինյանի հայտարարությունը նշանակում է հրաժարվել ամեն ինչից․ Արա Հակոբյան
20/08/2021 12:58
Մենք կորցնում ենք մեր պետությունը, մեր ինքնիշխանությունը, Հայաստանի հետ կապված որոշումներն ընդունվում են առանց Հայաստանի մասնակցության, ասուլիսում կարծիք հայտնեց «Ազգային օրակարգ» կուսակցության նախագահ Արա Հակոբյանը։
«Որոշումներն ընդունողները տարբեր են՝ Մոսկվայի ներկայացուցիչներն են, Անկարայի, Բաքվի, իսկ հայկական իշխանություն կոչվածը կյանքի է կոչում այն որոշումները, որոնք հակահայկական են, հակապետական և ապազգային, և դրանք ներկայացնում է որպես դարակազմիկ», - ասաց նա՝ անդրադառնալով «տարածաշրջանում խաղաղության նոր դարաշրջան բացելու» մասին Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը։
Արա Հակոբյանի խոսքով՝ Փաշինյանի ընկալմամբ խաղաղությունը նշանակում է ընդունել պատերազմում պարտության արդյունքները՝ որպես վերջնական։
«Մենք ընդունում ենք, որ 44-օրյա պատերազմում պարտություն ենք ունեցել, բայց չենք ընդունում, որ այդ արդյունքները վերջնական են։ Իսկ Փաշինյանի ընկալմամբ՝ այդ արդյունքները վերջնական են, մենք այլևս Արցախի խնդիր չունենք, դա արդեն մեզնից դուրս է, մենք այլևս չենք ունենալու սահմանների խնդիր մեր թշնամի պետությունների հետ, սահմանազատման ու սահմանագծման արդյունքում ճանաչելու ենք ԽՍՀՄ-ի օրոք ուրվագծված սահմանները, որոնք, այլ կերպ ասած, Լենին-Աթաթուրք սահմաններն են և, ի վերջո, նոյեմբերի 9-ին ստորագրված կապիտուլյացիոն փաստաթղթի իրականացումն ենք շարունակելու, ինչը նշանակում է նաև Ադրբեջանի և Թուրքիայի տարածքային ամբողջականության ճանաչում և հրաժարում մեր ազգային հավակնություններից՝ կապված Արցախի, Նախիջևանի, ցեղասպանության, հայրենազրկման հետևանքների վերացման հետ։ Այսինքն՝ հրաժարում ամեն ինչից, ինչը մեզ համար անհրաժեշտ կենսապայմաններ է ապահովում», - ասաց Հակոբյանը։

Заявление Пашиняна об открытие новой эры мирного развития для региона означает отказ от всего – Ара Акопян
Мы теряем наше государство, наш суверенитет, решения, связанные с Арменией, принимаются без участия Армении, заявил сегодня на пресс-конференции председатель партии «Национальная повестка» Ара Акопян.
«Эти решения принимают разные люди – представители Москвы, Анкары, Баку, а так называемые армянские власти претворяют в жизнь те решения, которые являются антиармянскими, антигосударственными и антинациональными, и представляют их как эпохальные», - сказал Ара Акопян, касаясь заявления Никола Пашиняна об «открытие новой эры мирного развития для региона».
По словам Ара Акопяна, в восприятии Пашиняна мир означает – принять результаты поражения в войне как окончательные.
«Мы принимаем, что потерпели поражение в 44-дневной войне, но не принимаем, что эти результаты окончательные. А в восприятии Пашиняна эти результаты окончательные. У нас больше нет проблемы Арцаха, это уже не касается нас, у нас больше не будет проблемы границ с вражескими государствами, в результате делимитации и демаркации будут признаны существовавшие границы АССР, то есть, установленные пактом Ленин – Аратюрк границы. Мы продолжим реализацию подписанного 9 ноября документа о капитуляции, что значит – признание территориальной целостности Азербайджана и Турции и отказ от национальных претензий, связанных с Арцахом, Нахичеваном, Геноцидом армян, устранением последствий лишения родины. То есть, мы отказываемся от всего, что обеспечивает для нас необходимые жизненные условия», - сказал Ара Акопян.