Մինչ օրս դատախազությունն ինձնից ներողություն չի խնդրել. Ռոբերտ Քոչարյան
Ես մոտ 2 տարի անց եմ կացրել բանտում՝ միայն այն պատճառով, որ դատախազությունը համառորեն չէր ուզում ընդունել իրավական որոշակիության խնդիրը 300.1 հոդվածով՝ չնայած որ Հայաստանում քիչ թե շատ հայտնի բոլոր իրավաբաններն արտահայտվում էին այդ մասին, այսօր դատարանում ելույթի ժամանակ ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը։
«Մենք բերում էինք օտարերկրյա լուրջ հեղինակությունների եզրակացությունները։ Պատկերացրեք՝ այդ հոդվածի հիմար ձևակերպումն ինչ աստիճանի էր, որ եվրոպական դատարանի մեծ պալատը չհասկանալով մտածել է, թե թարգմանության խնդիր է։
Այս ամենի համար, ինչ եղել է, պատասխանատու է լինելու Հայաստանի Հանրապետությունը՝ բոլոր համապատասխան հետևանքներով։ Մինչ այսօր դատախազությունը ներողություն չի խնդրել ինձնից՝ հակասահմանադրական հոդվածով ինձ կալանքի տակ պահելու համար», - ասաց Ռոբերտ Քոչարյանը։

Прокуратура до сих не принесла извинений – Роберт Кочарян
Я провел в тюрьме около двух лет только по той причине, что прокуратура отказывалась принять проблему определенности в статье 300.1, несмотря на то, что все мало-мальски известные в Армении юристы говорили об этом, заявил сегодня второй президент Армении Роберт Кочарян во время выступления в суде.
«Мы приводили заключения серьезных международных экспертов. Представьте, насколько глупыми были формулировки этой статьи, что даже большая палата европейского суда подумала, что это проблема перевода.
За все это понесет ответственность Республика Армения, со всеми вытекающими последствиями. По сей день прокуратура не принесла мне извинений за содержание под стражей по антиконституционной статье», - сказал Роберт Кочарян.