Ադրբեջանը Էյվազլիի և Չայզամիի հատվածներում փակել է Սյունիքի  հարավային հատվածներ տանող հիմնական ճանապարհը․ Փաշինյանը՝  Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Գորիս-Որոտան և Շուռնուխ-Կարմրաքար հատվածի մասին
27/08/2021 11:32
Ադրբեջանը Էյվազլիի և Չայզամիի հատվածներում փակել է Սյունիքի հարավային հատվածներ տանող հիմնական ճանապարհը․ Փաշինյանը՝ Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Գորիս-Որոտան և Շուռնուխ-Կարմրաքար հատվածի մասին
ԱԺ-ում կառավարության ծրագրի իմ ներկայացման հիմնական ասելիքը տարածաշրջանի և Հայաստանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու օրակարգն էր, և սրանից հետո արդեն առաջացավ արդեն հայտնի իրադրությունը, երբ Ադրբեջանը Էյվազլի և Չայզամի հատվածներում (Կապան-Գորիս միջպետական ճանապարհի Գորիս-Որոտան, Շուռնուխ-Կարմրաքար հատված- Aysor.am) փակել է Սյունիքի մարզի հարավային հատվածներ տանող հիմնական ճանապարհը, կառավարության նիստին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ այդ գործողությունը հակասում է 2020 թվականի դեկտեմբերին ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, և հույս հայտնեց, որ իրավիճակը րոպե առաջ կկարգավորվի։
«Քաղաքական առումով ինձ համար միանշանակ է, որ այդ «ակցիան» արվել է մեր առաջ քաշած խաղաղության օրակարգին հարվածելու, այդ օրակարգը վարկաբեկելու համար։ Ադրբեջանի պահվածքը վկայում է, որ նման միջադեպեր էլի կարող են լինել», - ասաց Փաշինյանը։
Նա ընդգծեց, որ այդ ընթացքում «մեզ ամուր նյարդեր են պետք», քանի որ Հայաստանը իր ռազմավարական գիծը՝ խաղաղության օրակարգը պիտի զարգացնի և առաջ տանի։

Азербайджан на участках Эйвазли и Чайзам перекрыл основную магистраль в южные районы Сюника – Пашинян об участке Кармракар-Шурнух межгосударственной дороги Капан-Горис
27/08/2021 13:17
Основной темой представления программы правительства в правительстве была повестка открытия эпохи мирного развития для Армении и региона. После этого произошло уже известное событие, когда Азербайджан на участках Эйвазли и Чайзам (участок Кармракар-Шурнух межгосударственной дороги Капан-Горис – ред. Aysor.am) перекрыл основную дорогу, ведущую в южные районы Сюникской области, заявил сегодня на заседании правительства премьер-министр Никол Пашинян.
Он отметил, что это действие противоречит достигнутым в декабре 2020 года договоренностям, и выразил надежду, что ситуация будет урегулирована как можно скорее.
«В политическом плане для меня однозначно, что эта "акция" была проведена для удара по выдвинутой нами мирной повестке, для дискредитации этой повестки. Поведение Азербайджана свидетельствует, что такие ситуации могут опять произойти», - сказал он.
Он подчеркнул, что нам нужны «крепкие нервы», поскольку Армения должна развивать и продвигать свою стратегическую линию – повестку мира.