Բոլոր հարցերը պետք է լուծել դիվանագիտական մեթոդներով, իսկ խնդրի երկարաժամկետ կարգավորումը հնարավոր է միայն սահմանի դելիմիտացիայից և դեմարկացիայից հետո. Լավրով
31/08/2021 16:41
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ ճեպազրույցի ընթացքում ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովն անդրադարձավ Անդրկովկասում խաղաղության, անվտանգության ու կայունության ամրապնդման խնդրին։
Նա նշեց, որ այդ հարցին ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ բանակցություններում հատուկ ուշադրություն է դարձվել։ Լավրովի խոսքով՝ Միրզոյանի հետ հանդիպմանը մանրամասն քննարկվել են նաև ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների կողմից նոյեմբերի 9-ին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, որոնք թույլ տվեցին կանգնեցնել հակամարտությունը և այն տեղափոխել քաղաքական կարգավորման դաշտ։
Սերգեյ Լավրովը հավելեց, որ Արարատ Միրզոյանի հետ պայմանավորվել են նաև չնվազեցնել ուշադրությունը Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերություններում միմյանց համար զգայուն հարցերը բացառելու, այդ թվում՝ հայ գերիների ազատման հարցի վերջնական լուծման նկատմամբ, ինչը ներառում է նաև ականապատ դաշտերի քարտեզների փոխանցում։
Ճեպազրույցում ՌԴ ԱԳ նախարարը նշեց նաև, որ ՀՀ ԱԳ նախարարի հետ միակարծիք են եղել ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների գործունեության շարունակականության անհրաժեշտության հարցում։
Անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին՝ Լավրովն ասաց, որ բոլոր հարցերը պետք է լուծել բացառապես քաղաքական, դիվանագիտական մեթոդներով, իսկ խնդրի երկարաժամկետ կարգավորումը հնարավոր է միայն սահմանի դելիմիտացիայից և դեմարկացիայից հետո։ Այդ հարցում, նրա խոսքով, ՌԴ նախագահի նախաձեռնությունը բոլորին հայտնի է, և Արարատ Միրզոյանի հետ կայացած հանդիպմանը քննարկվել է դրա արագ իրականացման ընթացքը։

Все вопросы должны быть решены дипломатическими методами, а долгосрочное урегулирование возможно лишь посредством делимитации и демаркации границы – Сергей Лавров
31/08/2021 17:27
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров обратился сегодня на пресс-конференции с главой МИД Армении к вопросу укреплению мира, безопасности и стабильности в Закавказье.
Он отметил, что этому вопросу уделено особое внимание, подробно рассмотрен ход реализации трехсторонних договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана от 9 ноября прошлого года, которые позволили остановить конфликт и перевести его в русло политического урегулирования.
Сергей Лавров добавил, что договорились с главой МИД Армении не ослаблять внимание к усилиям по устранению взаимных раздражителей в отношениях Еревана и Баку, включая окончательное решение вопроса об освобождении армянских пленных, а также передачу карт минных полей.
Глава МИД РФ также отметил, что была обоюдно подтверждена востребованность дальнейшей деятельности сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Состоялся также обмен мнениями по ситуации на армяно-азербайджанской границе. Сергей Лавров заявил, что все вопросы должны быть решены исключительно политическо-дипломатическими методами, а долгосрочное урегулирование возможно лишь посредством делимитации и демаркации границы, инициатива президента России на этот счет хорошо известна. Главы МИД РФ и Армении говорили о том, как обеспечить ее быструю реализацию.