Փաշինյանն ասում է՝ 300 մանկապարտեզ եմ կառուցել, մենք մի կիլո խաղող հանձնելու «ձև չունենք»․ Ուջանի խաղողագործները ճանապարհ են փակել (Տեսանյութ)
06/09/2021 17:12
Մեր պահանջն է, որ մարզի ղեկավարը գա այստեղ, նախարարությունից մարդ գա, մեր հարցի լուծումը տա, ասում են Երևան-Աշտարակ մայրուղին փակած խաղողագործները։ Նրանք Ուջան համայնքից են և, ըստ ամենայնի, այն խաղողագործների շարքից չեն, որոնց մասին կառավարության վերջին նիստին խոսել էր փոխվարչապետ Սուրեն Պապիկյանը՝ ասելով, որ Հայաստանում այլևս չեն լինելու իրենց բերքն իրացնել չկարողացող խաղողագործներ։
«Փաշինյանը որ ասում է՝ 4 միլիարդ եմ փոխանցել, էդ 4 միլիարդը էսօր դուրս է գալիս կամ «փուչիկ», կամ ծանոթի միջոցով կամ էլ չգիտեմ՝ ոնց։ Այսօր խաղողի գործարանների կեսը հրաժարվում է խաղող ընդունելուց, ասում են՝ անցյալ տարվանից մեր հորերը լիքն են, մենք մի կիլո խաղող ընդունելու ձև չունենք։ Որինն էլ ընդունում են, ասում են՝ 115 դրամ», - բողոքում են ճանապարհը փակած խաղողագործները։
Նրանց խոսքով՝ խաղող մթերողները պայմանագրում հատուկ կետ են մտցրել, ըստ որի գնիջեցում է նախատեսվում՝ պահանջվող որակի խաղող չբերելու դեպքում։
«Այսինքն, հերիք չէ, որ մի շիշ սովորական ջրի գին չի կազմում խաղողը, այսօր էլ ասում են՝ գնիջեցում։ Կարող են ասել՝ 60 դրամ։  Գումարն էլ 270 օր հետո է լինում։ Տուն ենք պահում, հողի հարկ, վարկ ենք մուծում։ Ինչո՞վ ապրենք», - նշեց ակցիայի մասնակիցներից մեկը։
Նա հիշեցրեց նաև դպրոցների ու մանկապարտեզների լայնածավալ շինարարության մասին Փաշինյանի հայտնի հայտարարությունը։
«Ասում է՝ 300 մանկապարտեզ ենք սարքում։ Մանուկ պիտի ունենաս, որ մանկապարտեզը լցնես։ Մանուկ մնա՞ց», - վրդովված նշեց խաղողագործը։

Пашинян говорит, что построил 300 детсадов: мы не можем сдать даже килограмм винограда – виноградари общины Уджан перекрыли трассу Ереван-Аштарак
Сегодня виноградари перекрыли трассу Ереван – Аштарак. Они требуют, чтобы к ним пришли руководитель области, представитель министерства и решили их проблему. Участники акции протеста из общины Уджан и, по всей видимости, не относятся к тем виноградарям, о которых на последнем заседании правительства говорил вице-премьер Сирен Папикян.
Напомним, Сурен Папикян заявил на последнем заседании правительства, что в Армении большей не будет виноградарей, которые не смогут реализовать урожай.
«Пашинян говорит, что перечислил 4 миллиарда: эти 4 млрд. сегодня или «пузырь», или по знакомству, или непонятно как. Половина винных заводов сегодня отказываются принимать виноград, говорят: с прошлого года наши погреба полны, мы не можем принять даже килограмма винограда. А те, кто принимает, по цене 115 драмов», - жалуются перекрывшие трассу виноградари.
По их словам, в договор внесли специальный пункт, согласно которому закупочная цена снижается, если виноград не соответствует предъявляемым требованиям.
«То есть, мало того, что килограмм винограда стоит меньше бутылки воды, сегодня еще говорят о снижении цены. Могут сказать, что закупают за 60 драмов. А деньги выплачивают через 270 дней. Мы содержим семьи, платим налог на землю, проценты по кредитам. На что нам жить?» - отметил один из участников акции протеста.
Он также напомнил известное заявление Никола Пашиняна о широкомасштабном строительстве школ и детсадов.
«Говорит, мы строим 300 детских садов. Нужно иметь детей, чтобы ходили в эти детсады. А дети остались?», - возмущенно отметил виноградарь.