Ղարաբաղյան հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է Չինաստանի դիրքորոշումը
06/09/2021 20:22
Սեպտեմբերի 6-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանն ընդունել է ՀՀ-ում Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության (ՉԺՀ) դեսպան Ֆան Յունին:
Նախարար Միրզոյանն ու դեսպան Ֆան Յունն անդրադարձ են կատարել հայ-չինական բազմադարյա բարեկամական կապերի վրա հիմնված հարաբերություններին և վերահաստատել են երկու երկրների պատրաստակամությունը՝ համատեղ քայլեր ձեռնարկելու փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված փոխգործակցության զարգացման ուղղությամբ:
Հայկական կողմը ներկայացրել է ադրբեջանական ԶՈՒ կողմից Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ իրականացվող սադրիչ գործողությունները: ՉԺՀ դեսպանը նշել է, որ չինական կողմն աջակցում  է Հայաստանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը:
Ղարաբաղյան հիմնախնդրի համապարփակ կարգավորման համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է Չինաստանի դիրքորոշումը: Դեսպան Ֆանը նշել է, որ Չինաստանը սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, ինչը կնպաստի ողջ տարածաշրջանի կայունությանը:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել բազմակողմ հարթակներում երկրների համագործակցությանը, այդ համատեքստում կարևորվել է Եվրասիական տնտեսական միության և «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության միջև համադրման գաղափարը:
Արարատ Միրզոյանն ու Ֆան Յունն անդրադարձել են կորոնավիրուսի համավարակը հաղթահարելու ուղղությամբ ձեռնարկվող միջոցառումներին: Նախարար Միրզոյանը շնորհակալություն է հայտնել համավարակի դեմ պայքարում Չինաստանի տրամադրած աջակցության համար:
Կողմերը գոհունակությամբ արձանագրել են նաև  երկկողմ առևտրաշրջանառության ծավալների աճի ցուցանիշները: Մտքեր են փոխանակվել տնտեսական համագործակցության ոլորտում առկա ներուժն էլ ավելի արդյունավետ իրացնելու  վերաբերյալ:

В контексте всеобъемлющего урегулирования карабахского конфликта министр Мирзоян отметил важность позиции Китая
Министр иностранных дел РА Арарат Мирзоян принял посла Китайской Народной Республики (КНР) в РА Фан Юна.
Министр Мирзоян и посол Фан Юн коснулись армяно-китайских отношений, основанных на многовековых дружественных связях, и подтвердили готовность двух стран предпринять совместные шаги в направлении развития сотрудничества, основанного на взаимном уважении и доверии.
Армянская сторона представила провокационные действия азербайджанских ВС в отношении суверенной территории Республики Армения. Посол КНР отметил, что китайская сторона поддерживает суверенитет и территориальную целостность Армении.
В контексте всеобъемлющего урегулирования карабахского конфликта министр Мирзоян отметил важность позиции Китая. Посол КНР отметил, что Китай поддерживает мирное урегулирование нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, что будет способствовать стабильности во всем регионе.
Собеседники коснулись сотрудничества на многосторонних площадках, подчеркнув в этом контексте важность идеи сопряжения Евразийского экономического союза и инициативы «Один пояс, один путь».
Арарат Мирзоян и Фан Юн коснулись мероприятий по преодолению эпидемии коронавируса. Министр Мирзоян выразил благодарность за предоставленную Китаем помощь в борьбе с эпидемией.
Стороны с удовлетворением констатировали также показатели роста объемов двустороннего товарооборота. Состоялся обмен мнениями относительно более эффективной реализации потенциала, имеющегося в сфере экономического сотрудничества.