Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ Աղվան Հովսեփյանը, 2004 թվականի մարտի 18-ից մինչև 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի, իսկ 2014 թվականի հուլիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հունիսի 11-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները, հիշյալ ժամանակահատվածում փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը, բացի այդ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք և խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800.000.000 ՀՀ դրամ գույքի հափշտակություն: Ա. Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել նաև հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1.299.404.414 ՀՀ դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար:
ՀՔԾ-ից հայտնում են, որ վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Աղվան Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ): 07.09.2021 թվականին Ա. Հովսեփյանը ձերբակալվել է:
Քրեական գործի շահերից ելնելով` առավել մանրամասն տեղեկատվություն լրացուցիչ կհրապարակվի նախաքննության ընթացքում:

Агван Овсепян задержан
Бывший генпрокурор, экс-председатель Следственного комитета Армении Агван Овсепян задержан по обвинению в мошенничестве и отмывании денег в особо крупных размерах.
Как сообщает пресс-служба Специальной следственной службы, в рамках расследуемого уголовного дела получены доказательства о том, что Агван Овсепян, занимая с 18 марта 2004 года по 13 сентября в 2013 года должность генерального прокурора Армении, а с 18 июля 2014 года по 11 июля 2018 года – председателя  Следственного комитета, в указанный период участвовал в управлении ряда компаний, занимавшихся предпринимательской деятельностью, кроме того, получил взятку в размере 190.000.000 драмов и путем мошенничества присвоил имущество в размере 800.000.000 драмов. Агван Овсепян обвиняется также в легализации имущества в размере 1 млрд. 299 млн. 404 тыс. драмов.
За вышеупомянутые деяния Агвану Овсепяну предъявлены обвинения по статье 310, пункту 2 части 4 статьи 311, пункту 1 части 3 статьи 178 и пункту 1 части 3 статьи 190 статьям Уголовного кодекса Армении. Агван Овсепян задержан 7 сентября 2021 года.