Ռուսաստանի նպատակն է Ադրբեջանի հետ կնքել պայմանագիր, որպեսզի շատ ավելի մանրամասն ամրագրվեն խաղաղապահ ուժերի լիազորությունները․ Մանոյան
10/09/2021 13:30
Ռուսաստանը ոչ թե փոխել է իր դիրքորոշումը տարածաշրջանի նկատմամբ, այլ փորձում է իր նպատակներն իրականացնել։ Ռուսական ռազմական ուժերի ներկայությունը Բաքվի տեսանկյունից՝ Ադրբեջանում, ամրագրված է ընդամենը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ, բայց խնդիր կա, որ ստորագրվի առնվազն երկկողմանի՝ ՌԴ-Ադրբեջան պայմանագիր, որպեսզի շատ ավելի մանրամասն ամրագրվի, թե այդ խաղաղապահ ուժերն ինչ լիազորություն ունեն, անդրադառնալով հետպատերազմյան տարածաշրջանում Ռուսաստանի դերակատարմանը՝ ասուլիսում կարծիք հայտնեց ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը։
Նա ընդգծեց, որ Ադրբեջանը խուսափում է Ռուսաստանի հետ նման պայմանագիր ստորագրել, սակայն ռուսական կողմը որոշակիորեն կոշտ հայտարարություններով ցանկանում է հասնել դրա ստորագրմանը։
«Այսինքն, Ռուսաստանն իր տեսակետն Ադրբեջանի նկատմամբ չի փոխել, ուզում է Ադրբեջանի վրա հնարավորինս ազդեցություն ունենալ։ Վերջին առնվազն 15-20 տարիների ընթացքում Ռուսաստանի մոտեցումը եղել է դա, և այդ ազդեցությունը պահելու համար նա փորձում է ինչ-որ չափով կոշտ հայտարարություններ անել, բայց մի փոքր ուշացել է՝ թույլ տալով, որ Թուրքիան Ադրբեջանում և, ընդհանրապես, տարածաշրջանում ունենա ռազմական ներկայություն», - ասաց Կիրո Մանոյանը։

Цель России заключить договор с Азербайджаном, чтобы закрепить полномочия миротворческих сил – Киро Маноян
10/09/2021 15:44
Россия не изменила свое отношение к региону, просто пытается реализовать свои интересы. С точки зрения Баку присутствие российских военных сил в Азербайджане закреплено только в заявлении от 9-го ноября, но поставлена задача подписать как минимум двусторонний договор РФ – Азербайджан, чтобы более обстоятельно закрепить полномочия российских миротворческих сил. Такое мнение высказал сегодня на пресс-конференции руководитель офиса «Ай дата» и по политическим вопросам Бюро АРФД Киро Манояном, касаясь роли России в послевоенном регионе.
Он подчеркнул, Азербайджан избегает подписания такого договора с Россией, однако российская сторона, выступая с жесткими заявлениями, хочет достичь его подписания.
«То есть, Россия не изменила свою позицию к Азербайджану и стремиться по возможности влиять на Азербайджан. Подход России был таким, как минимум, в течение последних 15-20 лет и для сохранения этого влияния она пытается выступать в какой-то мере с жесткими заявлениями, но немного опоздала, позволив, чтобы Турция имела военное присутствие в Азербайджане, и вообще в регионе», - сказал Киро Маноян.