Թագուհի Թովմասյանը ԿԽՄԿ պատվիրակության ղեկավարի հետ քննարկել է գերեվարված անձանց ու անհայտ կորածներին վերաբերող խնդիրները
13/09/2021 17:23
ԱԺ մարդու իրավունքների պաշտպանության և հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հանդիպեց Հայաստանում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) պատվիրակության ղեկավար Թիերի Ռիբոյի և Հաղորդակցման և կանխարգելման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունու հետ:
Քննարկվեցին 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ին Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմից հետո առաջացած իրավիճակին, Արցախյան հակամարտությանը վերաբերող առաջնային մարդասիրական խնդիրներին` այդ թվում հայ գերեվարված անձանց ու անհայտ կորածներին առնչվող հարցեր:
Հանձնաժողովի նախագահը կարևորեց ազատազրկված անձանց կարգավիճակը հստակեցնելու, ինչպես նաև նրանց վերադարձն ապահովելուն ուղղված քայլերի իրականացումը: ԿԽՄԿ ներկայացուցիչը բացատրեց կառույցի դերն այս հարցում` ընդգծելով պարբերական այցելությունների հնարավորությունը Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից հաստատված բոլոր հայ գերիներին, ինչպես նաև նրանց ու նրանց ընտանիքների միջև կապի ապահովումը:
Երկուստեք անդրադարձ կատարվեց սահմանամերձ գոտիներում ստեղծված ծանր իրավիճակին, մասնավորապես քննարկվեցին բնակչության համար առաջացած և կենսական նշանակություն ունեցող խնդիրները:
Թիերի Ռիբոն ներկայացրեց ԿԽՄԿ-ի համակարգված աշխատանքը` նշելով, որ կառույցի ներկայացուցիչները պարբերաբար հանդիպում են զոհվածների, անհայտ կորածների և ազատազրկված անձանց ընտանիքների հետ, փորձում աջակցել նրանց: Նրանք նաև իրականացնում են գնահատում և արդյունքների մասին տեղեկատվություն տալիս իշխանություններին` գաղտնապահ երկխոսության ձևաչափով:
Թիերի Ռիբոյի խոսքով` ԿԽՄԿ-ն իրականացնում է բացառապես մարդասիրական և ապաքաղաքական գործունեություն հակամարտության առնչությամբ` աշխատելով տարածաշրջանում 1992 թվականից Երեւանում, Բաքվում ու Լեռնային Ղարաբաղում իր գրասենյակների միջոցով:
Հանձնաժողովի նախագահ Թագուհի Թովմասյանը հայտնեց, որ պարբերաբար լինում է սահմանամերձ համայնքներում և քաջածանոթ է բնակիչների խնդիրներին: Ըստ նրա` այլևայլ հարցերից բացի, անհրաժեշտ է լուծում տալ նաև տուժած բնակիչներին փոխհատուցում տալու հարցին:

Тагуи Товмасян обсудила с главой делегации МККК проблему армянских пленных и без вести пропавших
Председатель постоянной парламентской комиссии по правам человека и общественным связям Тагуи Товмасян 13 сентября встретилась с главой делегации Международного комитета Красного Креста (МККК) в Армении Тьерри Рибо и руководителем программ по коммуникациям и профилактике Зарой Аматуни.
Как сообщает пресс-служба парламента, обсуждались ситуация после войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах 27 сентября 2020 г., и приоритетные гуманитарные вопросы по Арцахскому конфликту, включая проблему армянских пленных и без вести пропавших.
Председатель комиссии особо остановилась на реализации шагов по выяснению статуса заключенных, а также по обеспечению их возвращения. Представитель МККК объяснил роль организации в этом вопросе, подчеркнув возможность регулярных посещений всех армянских пленных, признаваемых таковыми властями Азербайджана, а также обеспечение контактов между ними и их семьями.
Обе стороны коснулись сложной ситуации в приграничных зонах, в частности обсудили возникающие и жизненно важные для населения вопросы.
Тьерри Рибо представил скоординированную работу МККК, отметив, что представители структуры регулярно встречаются с семьями жертв, пропавших без вести и заключенных, чтобы попытаться поддержать их. Они также проводят оценки и сообщают о результатах властям в формате конфиденциального диалога.
По словам Тьерри Рибо, МККК в связи с конфликтом осуществляет исключительно гуманитарную и аполитичную деятельность, работая в регионе с 1992 г. через свои офисы в Ереване, Баку и Нагорном Карабахе.
Председатель комиссии Т.Товмасян сообщила, что регулярно посещает приграничные общины и хорошо знакома с проблемами населения. По ее словам, помимо других вопросов необходимо решить вопрос о компенсации пострадавшим жителям.