Ադրբեջանցիները գողացել են Տեղ համայնքում բնակվող արցախցու մեքենան ու չեն վերադարձնում․ «Փաստինֆո»
Ադրբեջանցիները գողացել են Տեղ համայնքում ժամանակավորապես բնակություն հաստատած արցախցու «ՈւԱԶ» մակնիշի մեքենան, «Փաստինֆո»–ին հայտնել է Տեղի համայնքապետ Ներսես Շադունցը։
«Դեպքը տեղի է ունեցել 3 օր առաջ։ Տղամարդն «ՈւԱԶ»-ով գնացել է Արցախ և այնտեղից հետ եկել դաշտամիջյան ճանապարհով։ Վերադառնալիս շփոթվել է և պատահաբար Ադրբեջանի վերահսկողության տակ գտնվող տարածք մտել` 100-200 մետր, այսինքն` միջանցքի հատված։ Ճանապարհի հետ կապված՝ այդ տարածքում նշումներ չկան։ Հետո հասկացել է ու մեր տարածք է փորձել վերադառնալ, սակայն մեքենայի վառելիքը վերջացել է», – պատմել է Շադունցը։
Արցախցին մեքենան թողել է թշնամու կողմից օկուպացված տարածքում, շտապել Տեղ համայնք՝ վառելիք գտնելու նպատակով, սակայն վերադառնալով՝ նկատել է, որ մեքենան տեղում չէ, ադրբեջանցիները տարել են։
««ՈՒԱԶ»-ը «բուքսիրով» են տարել՝ «Կամազի» հետևից կապել են, քարշ տվել, տարել», - ասել է Շադունցը։
Դեպքի մասին տեղյակ են պահել ինչպես խաղաղապահներին, այնպես էլ սահմանապահ զորքերին։ Թշնամու սադրանքի մասին զեկուցել են նաև Արցախում գտնվող խաղաղապահ զորքերին, սակայն մեքենան բնակչին դեռևս չի վերադարձվել:

Азербайджанцы угнали автомобиль живущего а общине Тех арцахца и не возвращают – «ФактИнфо»
Азербайджанцы угнали автомобиль марки «УАЗ» жителя Арцаха, временно обосновавшегося в общине Тех Сюникской области Армении, сообщил «ФактИнфо» руководитель общины Тех Нерсес Шадунц.
Топливо в баке закончилось в тот момент, когда последний по неосторожности оказался на территории, оккупированном азербайджанцами.
«Инцидент произошел три дня назад. Мужчина на автомобиле марки "УАЗ" поехал в Арцах, а оттуда вернулся по дороге, пролегающей через поле. На обратном пути он запутался и случайно заехал на территорию, находящуюся под контролем Азербайджана, примерно на 100-200 метров. Дорожных указателей на данном участке нет. Позже он понял и попытался вернуться обратно на нашу территорию, однако топливо закончилось», - рассказал Шадунц.
Житель Арцаха оставил машину на оккупированной врагом территории и поспешил в общину Тех за топливом.
«Вернувшись, он заметил, что машины нет; азербайджанцы угнали, отбуксировали: привязали к "КАМАЗ"-у и угнали», - сообщил Шадунц.
О случившемся были проинформированы как миротворцы, так и погранвойска. О вражеской провокации было доложено и миротворческим силам, дислоцированным в Арцахе, однако машину до сих пор не вернули владельцу.