«Ընդդիմությունն ո՞ւր է, որտե՞ղ է». «Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թեկնածուի քվեարկությանը (Տեսանյութ)
14/09/2021 10:19
Կոռուպցիան ծնող հիմնական շարժառիթն ու պատճառը իշխանական ազդեցության լծակն է, Ազգային ժողովում հայտարարեց «Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը:
«Սկզբունքային նշանակություն ունի՝ որոնք են կոռոպցիայի դեմ պայքարի հակահամակարգային տարրերը, որոնք պետք է նպաստեն, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարը արդյունավետ լինի, անշուշտ, ինչպես միջազգային փորձն է վկայում, դրա կենտրոնական տեղում ընդդիմությունն է, որը պետք է կարողանա զսպել, հասնել այն բանին, որ իշխանական լծակների տիրապետող անձինք կարողանան զերծ մնալ կոռուպցիոն դրսևորումներից», - ասաց նա:
Պատգամավորի խոսքով՝ հակակոռուպցիոն քաղաքաքականության կենտրոնական, սկզբունքային հարցերից մեկը ընդդիմության դերակատարությունն է:
«Սակայն այն մոդելը, որը որդեգրվել է հիմա, բացարձակ զրոյացրել է ընդդիմության դերակատարությունը: Ընդդիմությունն այստեղ ո՞ւր է, որտե՞ղ է, ինչպե՞ս պետք է կարողանա օբյեկտիվ տեղեկատվություն ստանա պառլամենտը, երբ չկա ընդդիմության խոսքը», - նշեց ընդդիմադիր պատգամավորը:
Մինասյանն ասաց, որ «Հայաստան» խմբակցությունը չի մասնակցի Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թեկնածուի քվեարկությանը:
Նշենք՝ Ազգային ժողովը քննարկում է Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի անդամի թեկնածուի հարցը. առաջադրվել է Մարիամ Գալստյանի թեկնածությունը:

Фракция «Армения» не будет участвовать в голосовании по кандидатуре члена Комиссии по предотвращению коррупции
14/09/2021 12:26
Основной мотив и причина коррупции – это рычаги влияния власти, заявил сегодня в парламенте секретарь фракции «Армения» Арцвик Минасян.
«В борьбе с коррупцией принципиальное значение имеют противосистемные элементы, которые должны способствовать тому, чтобы борьба с коррупцией была эффективной. Как свидетельствует международный опыт, центральное место в этом занимает оппозиция, она должна сдерживать и достичь того, чтобы лица, обладающие рычагами власти, избегали коррупционных проявлений», - сказал он.
По словам депутата, роль оппозиции является одним из центральных и принципиальных вопросов антикоррупционной борьбы.
«Однако эта модель, которой привержены власти, абсолютно обнулила роль оппозиции. В чем здесь роль оппозиции? Как парламент должен получать объективную информацию, если оппозиция не может сказать слово», - отметил депутат.
Арцвик Минасян сказал, что фракция «Армения» не будет участвовать в голосовании по кандидатуре члена Комиссии по предотвращению коррупции.
Отметим, что в парламенте обсуждается вопрос кандидата в члены Комиссии по предупреждению коррупции, на эту должность выдвинута кандидатура Мариам Галстян.