Անարդարացի ոչինչ, անկեղծ ասած, չեմ տեսնում․ Լուսինե Բադալյանը՝ պետբյուջեի հաշվին բարձրաստիճան պաշտոնյաներին բուժօգնություն տրամադրելու մասին
14/09/2021 13:44
Անարդարացի ոչինչ, անկեղծ ասած, չեմ տեսնում, քանի որ մենք հիմա արդեն պառլամենտական երկիր ենք, լրագրողների հետ զրույցում ասաց ՔՊ-ական պատգամավոր Լուսինե Բադալյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում նախագծին, որով առաջարկվում է պետական բյուջեի միջոցների հաշվին ապահովել նախագահի, վարչապետի և ԱԺ նախագահի ընտանիքների անդամների բժշկական օգնությունն ու սպասարկումը։
Բադալյանը նշեց, որ նախագծին խորությամբ ծանոթ չէ, սակայն ընդգծեց, որ պառլամենտական երկրի քաղաքացիները պետք է փոխեն վերաբերմունքը խորհրդարանական երկրի ղեկավարների նկատմամբ։
«ԱԺ-ի նկատմամբ վերաբերմունքը, սկսած ԱԺ նախագահից մինչև պատգամավորներ, չի փոխվում, և մենք չենք ընկալվում որպես խորհրդարանական երկրի ներկայացուցչներ», - ասաց նա։
ՔՊ-ական պատգամավորը հայտարարեց նաև, որ նախագծով պետբյուջեի հաշվին պաշտոնյաներին տրվող բուժօգնության հնարավորությունն ինքը որպես առավելություն չի ընկալում։
«Ես դա առավելություն չեմ համարում, կարծում եմ, որ այստեղ անվտանգային հարցեր կան», - ասաց Բադալյանը։
Հարցին, թե ինչո՞ւ պիտի ԱԺ նախագահն ու նրա ընտանիքը պետբյուջեի հաշվին բուժում ստանա, իսկ թոշակառուն մնա նույն կենսաթոշակով, Լուսինե Բադալյանը պատասխանեց․
«Իրարից շատ տարբեր բաներ են։ Շատ տարբեր։ Ոչ մի կերպ չես կարող համեմատել։ Սրանք իրար հետ կապ չունեցող երևույթներ են։ Թոշակը մենք արդեն հասցրել ենք մեկ անգամ բարձրացնել և, ինչպես խոստացել է մեր քաղաքական թիմը, այն ամեն տարի պետք է աճման կարգով բարձրանա»։

Честно говоря, я не вижу в этом ничего несправедливого – Лусине Бадалян о предоставлении медицинской помощи высокопоставленным должностным лицам за счет средств госбюджета
14/09/2021 16:37
Честно говоря, я не вижу в этом ничего несправедливого, поскольку мы уже парламентская страна, заявила в беседе с журналистами депутат правящее фракции «Гражданский договор» Лусине Бадалян, отвечая на вопрос, как она относится к проекту, согласно которому предлагается обеспечить медицинскую помощь и обслуживание членов семей президента, премьер-министра и председателя тра парламента за счет средств государственного бюджета
Лусине Бадалян отметила, что пока полностью не ознакомились с проектом, однако подчеркнула, что граждане парламентской страны должны изменить свое отношение к руководителям парламентской страны.
«Отношение к Национальному Собранию, начиная от спикера парламента и до депутатов, не меняется, и мы не воспринимаемся как представители парламентской страны», - сказала она.
Депутат фракции «Гражданский договор» заявила также, что предоставляемую проектом возможность обеспечения медицинской помощью должностных лиц за счет средств госбюджета не воспринимает как привилегию.
«Я не считаю это преимуществом, считаю, что здесь есть вопросы безопасности», - сказала Бадалян.
На вопрос, почему спикер парламента и члены его семьи должны получать лечение за счет средств госбюджета, а пенсионер за счет своей же пенсии, Лусине Бадалян ответила:
«Это абсолютно разные вещи. Очень разные. Их никак нельзя сравнить. Это не имеющие никакой связи друг с другом явления. Пенсии мы уже успели повысить один раз, и как обещала наша политическая команда, она должна повышаться каждый год».