Ըստ Սովետական միության քարտեզի, այն հատվածը, որտեղ ադրբեջանցիները տեղակայված են, գտնվում է Սովետական Ադրբեջանի տարածքի մեջ․ Աղաջանյան
14/09/2021 16:22
Իրենք տեղակայված են նույն այն հատվածներում, որտեղ որ նախկինում այդ խնդիրն առաջացել էր։ Այսինքն, իրենց լոկացիայի տեսանկյունից ոչ մի բան չի փոխվել, այնտեղ ուղղակի տեղադրել են էդ բաները, էդ հսկիչ կետերը․ էն տարածքում, որտեղ ի սկզբանե արել են։ Խոսքն այն ելակետային դիրքերի մասին է, որտեղ տեղակայվել են թե՛ ադրբեջանական, թե՛ հայկական կողմերը։ Հիմա, ըստ համապատասխան քարտեզի՝ Սովետական միության, այդ էդ հատվածը, որտեղ որ իրենք տեղակայված են և ճանապարհի այդ հատվածը, գտնվում է Սովետական Ադրբեջանի տարածքի մեջ։ Իրենք տեղակայված են այդտեղ, ոչ թե, ըստ այդ քարտեզի, հայկական կողմում, անդրադառնալով Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի Որոտանի հատվածում ադրբեջանական ոստիկանակետ տեղադրելու խնդրին՝ ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Էդուարդ Աղաջանյանը՝ ճեպազրույցում։
Սովետական քարտեզներով առաջնորդվելու փաստը Աղաջանյանն այսպես մեկնաբանեց․
«Սահմանազատում չի սկսվել։ Երբ որ կսկսվի էդ սահմանազատման գործծընթացը, հստակեցումները կտրվեն»։
Խնդրի շուրջ լրագրողների շարունակվող հարցերին Աղաջանյանը պատասխանեց․ «Ես կուզեմ, որ ավելի բովանդակային հարցեր տաք»։

С точки зрения их локации ничего не изменилось, просто азербайджанцы установили там контрольные пункты – Эдуард Агаджанян
14/09/2021 18:33
Они размещены на тех же участках, где раньше возникла эта проблема. То есть с точки зрения их локации ничего не изменилось, просто там установили эти контрольные пункты, на той территории, где находились изначально. Речь идет о тех исходных позициях, где размещались и азербайджанские, и армянские стороны. Сейчас, согласно соответствующей карте – Советского союза, это тот участок, на котором они размещаются и этот участок дороги, находится на территории Советского Азербайджана.  Они размещены там, а не на армянской стороне, согласно этой карте, заявил в беседе с журналистами председатель постоянной парламентской комиссии по внешним связям Эдуард Агаджанян, касаясь проблемы установки азербайджанского полицейского поста на межгосударственной дороге Горс-Капан близ населенного пункта Воротан.
Что касается того, почему они руководствуются советскими картами, Эдуард Агаджанян уточнил:
«Процесс делимитации пока не начался. Когда начнется, будут внесены корректировки».
На продолжающиеся вопросы журналистов в связи с этой проблемой, Эдуард Агаджанян ответил: «Я хотел бы, чтобы вы задавали более содержательные вопросы».