2018 թվականի հեղափոխությունը ժողովրդին վերադարձրեց իշխանությունը՝ մերժելով տրաֆարետային ժողովրդավարության կեղծ ձևակերպումները. Ալեն Սիմոնյան
15/09/2021 13:02
Այսօր ժողովրդավարության միջազգային օրն է: ՄԱԿ-ի գլխավոր նստաշրջանում ընդունված բանաձևն ամրագրում է, որ չնայած ժողովրդավարության ընդհանրությանը՝ չկա ժողովրդավարության մեկ մոդել։
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ֆեյսբուքի իր էջում գրել է, որ Հայաստանում ընդամենը մի քանի տարի առաջ ժողովրդավարություն հասկացությունը հիմնականում դասագրքերում էր: Ժողովրդավարական արժեքների մասին խոսելիս՝ պարտադիր խոսվում էր «քաղաքական կամք»-ի բացակայությունից:
Նրա խոսքով, 2018 թվականի հեղափոխությունը ժողովրդին վերադարձրեց իշխանությունը՝ մերժելով տրաֆարետային ժողովրդավարության կեղծ ձևակերպումները:
«Այսօր մեր երկրում լիարժեք ժողովրդավարության սեփական մոդելի ձևակերպումն արդեն ամենօրյա աշխատանք է՝ զուգակցված բոլորիս ջանքերով և մեծ համբերությամբ», - նշել է Սիմոնյանը։

Революция 2018 года вернула народу власть, отвергнув ложные формулировки трафаретной демократии – Ален Симонян
15/09/2021 13:59
Сегодня отмечается Международный день демократии.  В принятой Генеральной Ассамблеей ООН резолюции говорится, что хотя у демократий есть общие черты, не существует какой-то одной модели демократии.
Спикер парламента Армении Ален Симонян написал на своей странице в Facebook, что в Армении всего несколько лет назад понятие «демократия» было в основном в учебниках. Говоря о демократических ценностях, обязательно говорилось об отсутствии «политической воли».
По его словам, революция 2018 года вернула власть народу, отвергнув ложные формулировки трафаретной демократии.
«Сегодня в нашей стране создание собственной модели полноценной демократии стало уже повседневной работой, которая сопряжена с усилиями и большим терпением всех нас», - отметил Ален Симонян.