Ժողովուրդը պետք է ոտքի կանգներ, ընդվզեր, գար թե՛ ընդդիմությունից, թե՛ այս իշխանությունից բացատրություններ պահանջեր. Վանեցյանը՝ Սյունիքում ստեղծված իրավիճակի մասին
15/09/2021 17:35
Իշխանությունները, հասկանալով, որ դելիմիտացիա և դեմարկացիա բերելով օրակարգ, ունենալու են խնդիրներ, այս փուլում լուռ համաձայնությամբ փաստացի իրականացնում են այդ դելիմիտացիան և դեմարկացիան՝ Ադրբեջանին ձեռնտու պայմաններով, ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանը։
«Իմ պատկերացմամբ՝ նման իրավիճակ ստեղծվելու դեպքում մեր ժողովուրդը պետք է ոտքի կանգներ, ընդվզեր, գար թե՛ ընդդիմությունից, թե՛ այս իշխանությունից բացատրություններ պահանջեր։ Բայց, ցավոք, ոչ մի բան չկա», - ասաց Վանեցյանը։
Նրա խոսքով՝ իրենց լիազորությունների շրջանակում անում են ամեն ինչ, որպեսզի կանխեն Սյունիքում ստեղծված իրավիճակը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե ընդդիմությունն ինչպես է պատկերացնում Նիկոլ Փաշինյանի հեռացումը, Արթուր Վանեցյանը պատասխանեց.
«Մենք կանգնած ենք ոտքի, մենք էլի ենք պահանջում իշխանափոխություն, ի՞նչ է փոխվել։ Իշխանությունը տառապում է հաղթածի խաբկանքով։ Իրենք ասում են՝ մենք հաղթել ենք, ժողովուրդը մեզ ներել է, նոր մանդատ է տվել և լեգիտիմացնում է ամեն ինչ։ Բայց այդպես չէ։ Ես շփվում եմ շատ քաղաքացիների հետ։ Ժողովրդի մի հատվածն ապատիայի մեջ է, մի հատվածն ասում է՝ արտագաղթելու եմ, մյուս հատվածն էլ Նիկոլ փաշինյանին համարում է իրենց ծոցից դուրս եկած մեկին, որ ցանկածած քննադատություն համարում է, թե անձամբ իրեն ես քննադատում ու սկսում է կռվել։ Շատ բարդ է։ Ժողովուրդը պետք է հասկանա, որ այս մարդիկ, մնալով իշխանության, ամենօրյա ռեժիմով քանդում են մեր անվտանգային համակարգը, մաս-մաս հանձնում են երկիրը, չեն կարողանում ներկայացնել ՀՀ և Արցախի Հանրապետության շահերը»:

Народ должен был встать на ноги, взбунтоваться, прийти и потребовать объяснение и у оппозиции, так и у этой власти – Артур Ванецян
15/09/2021 19:32
Власти, осознавая, что внесение в повестку делимитации и демаркации, создаст для них проблемы, с молчаливого согласия фактически проводят на данном этапе эту делимитацию на выгодных для Азербайджана условиях, заявил сегодня журналистам руководитель фракции «Честь имею» Артур Ванецян.
«Я предполагал, что в случае возникновения такой ситуации наш народ должен встать на ноги, взбунтоваться, прийти и потребовать объяснения и у оппозиции, и у этой власти. Однако, к сожалению, ничего не произошло», - сказал Арути Ванецян.
По его словам, в рамках своих полномочий они делают все, чтобы предотвратить создавшуюся в Сюнике ситуацию.
На вопрос журналиста, как оппозиция представляет отстранение от власти Никола Пашиняна, Артур Ванецян ответил:
«Мы снова требуем смены власти. Разве что-то изменилось? Власти страдают иллюзией победы. Они говорят: мы победили, народ нас простил, дал новый мандат, и легитимируют все. Но это не так. Я общаюсь с многочисленными гражданами. Какая-то часть народа в апатии, другая часть говорит, что эмигрирует, а третья – считает, что Никол Пашинян один из них и любую критику воспринимает в штыки и начинает ругаться. Очень сложно. Народ должен понять, что эти люди, оставаясь у власти, разрушают систему безопасности в каждодневном режиме, сдают страну по частям, не могут продвигать интересы Армении и Арцаха», - сказал Артур Ванецян.