«Արմեն Չարչյանի համարյա բոլոր օրգանները ախտահարված են, դրանք ծանր ախտահարումներ են». Բժիշկները դատախազության դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում
15/09/2021 15:40
ՀՀ գլխավոր դատախազության դիմաց բժիշկները բողոքի ակցիա են իրակացնում՝ ի պաշտպանություն պրաֆեսոր, ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Չարչյանի։
«Հավաքվել ենք մեր մտահոգությունը հայտնելու ՀՀ քաղաքացու առողջական վիճակի վատթարացման մասին։ Քաղաքացու, ով արդեն ուներ ծանր հիվանդություն և անազատության մեջ մնալու պայմաններում խորացել է այդ հիվանդությունը, բազմաթիվ բարդություններ են ի հայտ եկել։ Արմեն Չարչյանն ունի ինսուլինակախյալ շաքարային դիաբետ հիվանդություն։ Սա շատ ծանր, բայց կառավարելի ախտաբանություն է։ Չարչյանի համարյա բոլոր օրգանները ախտահարված են, դրանք ծանր ախտահարումներ են։ Այսօր իմացա, որ նաև աչքն է ախտաբանական գործընթացի մեջ մտել», - լրագրողների հետ զրույցում ասաց բողոքի ակցիա իրականացնող բժիշկ Սամվել Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ կա կառավարության համապատասխան որոշմամբ հիվանդությունների ցանկ, որոնք անհամատեղելի են քաղաքացու կալանքին կամ պատիժ կրելուն։
Բժիշկն ասաց՝ արդեն այդ ցանկից 4 հոդվածի է համապատասխանում Արմեն Չարչյանի առողջական վիճակի բարդացումները, սակայն չկանխարգելելու դեպքում այն կարող է կրկնապատկվել։
«Մենք ոչ մի քաղաքական միտք չենք հնչեցնելու, քրեաիրավական վերլուծություններ չենք կատարելու։ Մենք բժիշկներ ենք և սիրողական մտքեր չենք հայտնելու», - ասաց Սահակյանը։
Բժշկի խոսքով՝ թեև Չարչյանի փաստաբանը դիմել է հրատապ նիստ հրավիրելու հարցով, բայց իրենք էլ դիմում են դատախազին՝ արագացնելու հրատապ նիստ հրավիրելու հարցով։
«Մեզ մոտ տպավորություն է, որ դատախազությունը գործ չի անում՝ հրատապ նիստ հրավիրելու։ Մեկ շաբաթ հետո կարող է ուշ լինել։ Ես չեմ ուզում բացահայտել ախտորոշումները, բայց խնդրում եմ հավատացեք, որ շատ ավելի վատ է վիճակը, քան ես կարող եմ ներկայացնել», - ասաց բժիշկ Սահակյանը։
Նա նշեց, թե չկառավարվող այդ հիվանդությունը չափազանց վտանգավոր է։
Բժիշկ Սահակյանն ասաց նաև, թե չեն պահանջում Արմեն Չարչյանին ազատել կամ արդարացնել, այլ պահանջում են փոխել խափանման միջոցը, որպեսզի կարողանան կազմակերպել պատշաճ բուժում։

У Армена Чарчяна инсулинозависимый диабет: болезнь поразила почти все органы – врачи проводят акцию протеста перед прокуратурой
15/09/2021 16:54
Сегодня врачи проводят акцию перед зданием генеральной прокуратуры в защиту депутата фракции «Армения», профессора Армена Чарчяна.
«Мы собрались здесь, чтобы выразить свою обеспокоенность в связи с ухудшением состояния здоровья гражданина Республики Армения. Гражданина, у которого уже была тяжелая болезнь, а в условиях содержания под арестом эта болезнь усугубилась, начались многочисленные осложнения. У Армена Чарчяна инсулинозависимый диабет. Это очень тяжелая, но управляемая патология. Болезь поразила почти все органы Чарчяна, поражения – тяжелые. Сегодня я узнал о том, что у него начался процесса диабетической ретинопатии (поражение глаз)», - заявил в беседе с журналистами участник акции врач Самвел Саакян.
По его словам, согласно решению правительства, есть соответствующий перечень заболеваний, которые несовместимы с арестом и отбыванием наказания.
Врач сказал, что осложнения, вызванные состоянием здоровья Армена Чарчяна, уже соответствуют 4 статьям этого перечня, однако если их предупредить они могут удвоиться.
«Мы не собираемся выступать с политическими заявлениями, проводить уголовно-правовой анализ. Мы врачи и не намерены делать заявлений на любительском уровне», - сказал Саакян.
По его словам, адвокат Армена Чарчяна уже обратился по вопросу созыва срочного заседания, но они обращаются к генпрокурору, чтобы созыв срочного заседания был ускорен.
«У нас создалось впечатление, что прокуратура ничего не делает, чтобы созвать срочное заседание. Через неделю может быть поздно. Я не хочу говорить о патологиях, но поверьте, что состояние намного хуже, чем я могу представить», - сказал доктор Саакян.
Он отметил, что неуправляемая болезнь чрезвычайно опасна.
Самвел Саакян сказал также, что они не требуют освободить или оправдать Армена Чарчяна, а требуют изменить меру пресечения, чтобы можно было организовать надлежащее лечение.