Կաթիլային ոռոգում. 5 հարց և պատասխան՝ Կոնվերս Բանկի հետ
Ի՞նչ էկոլոգիական եւ սոցիալական խնդիրներ կարող է լուծել ինտենսիվ այգիների հիմնումը: Ինչպե՞ս հիմնել, որո՞նք են դրանց առավելությունները: Որո՞նք են հիմնական էկոլոգիական մարտահրավերները, որոնք ազդում են նաեւ գյուղատնտեսության վրա: Հարցերի պատասխանը ստացել ենք  Կոնվերս Բանկում, որը գյուղատնտեսության ոլորտում առաջարկում է  ֆինանսավորման լայն գործիքակազմ:
- Աշխարհում՝ այդ թվում եւ Հայաստանում հողերի դեգրադացիան եւ անապատացումը լուրջ էկոլոգիական մարտահրավեր են: 2021թ-ին հայտնի մարտահրավերներին գումարվեց եւս մեկը՝ ոռոգման ջրերի սակավությունը, ինչի պատճառով՝ երկարաժամկետ կտրվածքով, մշակվող հողերի մակերեսի նվազում կարող է գրանցվել: Այս իրավիճակում ի՞նչ կարող են ձեռնարկել ֆերմերները կամ մարդիկ, ովքեր ցանկանում են գյուղատնտեսությամբ զբաղվել:
- Ողջ աշխարհում ընդունված տարբերակը ինտենսիվ գյուղատնտեսությունն է. այս պարագայում՝ ինտենսիվ այգիների հիմնումը: Ի տարբերություն ավանդական ծառատեսակների, թզուկաճ ծառերը շատ բարձր չեն լինում, խորը արմատային համակարգ չեն ունենում, ուստի եւ ոռոգվում են կաթիլային ցանցով: Ի դեպ, այս համակարգին անցման շնորհիվ Իսրայելում կրճատվեցին անապատացող կամ անապատային հողերը, զարգացավ գյուղատնտեսությունը:
- Որո՞նք են այդ համակարգի առավելությունները:
- Կաթիլային ոռոգման համակարգերի տեղադրումը հնարավորություն է տալիս լուծել միանգամից մի քանի խնդիր: Նախ, տարբեր գնահատականներով, մինչեւ 3 անգամ նվազեցնել ջրի ծախսը՝ խնայելով գումար: Մյուս կողմից, հնարավոր է  դառնում կառավարել պարարտանյութերի եւ թունաքիմիկատների օգտագործումը ու ավելի նպատակային դարձնել դրանց մատակարարումը, չոր հողում մոլախոտեր ավելի վատ են աճում: Եվ, ի վերջո,  կաթիլային ոռոգման համակարգի օգտագործմամբ կրճատվում են ջրի գոլորշիացումը, մակերեսային արտահոսքը, կանխարգելվում է ջրի թափանցումը հողի ավելի ցածր շերտեր/ ջուր մատակարարվում է  անմիջապես բույսի արմատային համակարգին/, ինչի շնորհիվ ապահովվում է մինչեւ   95% արդյունավետություն:
- Ե՞րբ են սկսում բերք տալ ինտենսիվ այգիները:
- Ինտենսիվ այգին սկսում է բերք տալ ավելի վաղ, քան ավանդականը: Ճիշտ մշակման դեպքում բերք տալուց հետո՝ արդեն երրորդ տարում ինքնածախսածածկում է ապահովվում: Ի դեպ, այս դեպքում կարեւոր հանգամանք է  նաեւ կարկտապաշտպան ցանցերի տեղադրումը, ինչի շնորհիվ կտրուկ նվազում է անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով բերքի կորուստը:
-  Ո՞ւմ կարելի է  դիմել, եթե ցանկանում են ինտենսիվ այգի հիմնել:
-Կոնվերս Բանկն առաջարկում է գյուղատնտեսության ֆինանսավորմանն ուղղված տարբեր պրոդուկտներ՝ այդ թվում ինտենսիվ այգիների հիմնման եւ կաթիլային ոռոգման ցանցերի անցկացման նպատակով, թե սեփական ռեսուրսներով, թե պետական տարբեր ծրագրերի ներքո: Ըստ որում, որոշ վարկատեսակների մասով տոկոսագումարն ամբողջությամբ փոխհատուցվում է պետության կողմից: Բանկի համապատասխան պրոդուկտներն հասանելի են https://www.conversebank.am/hy/agriculturalloans/  հղումով:

Капельное орошение. 5 вопросов и ответов от Конверс Банка
Какие ключевые экологические и социальные вопросы можно решить путем установки интенсивных садов? Как их установить и в чем их преимущества? Какие основные экологические проблемы также влияют на сельское хозяйство? Ответы на эти вопросы мы получили в Конверс Банке, который предлагает широкий спектр финансовых инструментов в сфере сельского хозяйства.
- Деградация земель и опустынивание представляют собой серьезную экологическую проблему в мире, в том числе и в Армении. В 2021 году нехватка поливной воды также добавилась к уже известным вызовам, что в долгосрочной перспективе может привести к сокращению посевных площадей.
- Что в этой ситуации могут сделать фермеры или люди, которые хотят заниматься сельским хозяйством?
- Признанный во всем мире вариант - это переход к интенсивному садоводчеству, в данном случае - путем создания интенсивных садов. В отличие от традиционных древесных пород, карликовые деревья не очень высокие, не имеют глубокой корневой системы, поэтому для их полива используется сеть капельного орошения. Кстати, в Израиле после внедрения этой системы удалось сократить площади опустыненных или пустынных земель и добиться развития сельского хозяйства.
- В чем преимущества этой системы?
- Установка систем капельного орошения позволяет решить сразу несколько задач. Во-первых, по разным оценкам, потребление воды сокращается до 3 раз, экономятся финансовые ресурсы. С другой стороны, имеется возможность контролировать использование удобрений и пестицидов и обеспечить их более целенаправленное поступление, сорняки хуже разрастаются в сухой почве. Наконец, использование системы капельного орошения снижает испарение воды, поверхностный сток, предотвращает проникновение воды в нижние слои почвы (вода подается непосредственно в корневую систему растения), что обеспечивает эффективность до 95%.
- Когда интенсивные сады начинают давать урожай?
- Интенсивные сады дают урожай раньше традиционных. При правильной культивации он достигает уровня самодостаточности на третий год после сбора урожая. Кстати, в этом случае немаловажным фактором является установка противоградовых сетей, благодаря которым потери урожая из-за неблагоприятных погодных условий становится значительно меньше.
- Куда можно обратиться тем, кто намерен создать интенсивный сад?
- Конверс Банк предлагает различные продукты, направленные на финансирование сельского хозяйства, включая создание интенсивных садов и сетей капельного орошения, как за счет собственных средств, так и в рамках различных государственных программ. Кроме того, процентная ставка по некоторым кредитам полностью возмещается государством. Соответствующие продукты банка доступны по следующему адресу.