Կաթիլային ոռոգում. 5 հարց և պատասխան՝ Կոնվերս Բանկի հետ
Ի՞նչ էկոլոգիական եւ սոցիալական խնդիրներ կարող է լուծել ինտենսիվ այգիների հիմնումը: Ինչպե՞ս հիմնել, որո՞նք են դրանց առավելությունները: Որո՞նք են հիմնական էկոլոգիական մարտահրավերները, որոնք ազդում են նաեւ գյուղատնտեսության վրա: Հարցերի պատասխանը ստացել ենք  Կոնվերս Բանկում, որը գյուղատնտեսության ոլորտում առաջարկում է  ֆինանսավորման լայն գործիքակազմ:
- Աշխարհում՝ այդ թվում եւ Հայաստանում հողերի դեգրադացիան եւ անապատացումը լուրջ էկոլոգիական մարտահրավեր են: 2021թ-ին հայտնի մարտահրավերներին գումարվեց եւս մեկը՝ ոռոգման ջրերի սակավությունը, ինչի պատճառով՝ երկարաժամկետ կտրվածքով, մշակվող հողերի մակերեսի նվազում կարող է գրանցվել: Այս իրավիճակում ի՞նչ կարող են ձեռնարկել ֆերմերները կամ մարդիկ, ովքեր ցանկանում են գյուղատնտեսությամբ զբաղվել:
- Ողջ աշխարհում ընդունված տարբերակը ինտենսիվ գյուղատնտեսությունն է. այս պարագայում՝ ինտենսիվ այգիների հիմնումը: Ի տարբերություն ավանդական ծառատեսակների, թզուկաճ ծառերը շատ բարձր չեն լինում, խորը արմատային համակարգ չեն ունենում, ուստի եւ ոռոգվում են կաթիլային ցանցով: Ի դեպ, այս համակարգին անցման շնորհիվ Իսրայելում կրճատվեցին անապատացող կամ անապատային հողերը, զարգացավ գյուղատնտեսությունը:
- Որո՞նք են այդ համակարգի առավելությունները:
- Կաթիլային ոռոգման համակարգերի տեղադրումը հնարավորություն է տալիս լուծել միանգամից մի քանի խնդիր: Նախ, տարբեր գնահատականներով, մինչեւ 3 անգամ նվազեցնել ջրի ծախսը՝ խնայելով գումար: Մյուս կողմից, հնարավոր է  դառնում կառավարել պարարտանյութերի եւ թունաքիմիկատների օգտագործումը ու ավելի նպատակային դարձնել դրանց մատակարարումը, չոր հողում մոլախոտեր ավելի վատ են աճում: Եվ, ի վերջո,  կաթիլային ոռոգման համակարգի օգտագործմամբ կրճատվում են ջրի գոլորշիացումը, մակերեսային արտահոսքը, կանխարգելվում է ջրի թափանցումը հողի ավելի ցածր շերտեր/ ջուր մատակարարվում է  անմիջապես բույսի արմատային համակարգին/, ինչի շնորհիվ ապահովվում է մինչեւ   95% արդյունավետություն:
- Ե՞րբ են սկսում բերք տալ ինտենսիվ այգիները:
- Ինտենսիվ այգին սկսում է բերք տալ ավելի վաղ, քան ավանդականը: Ճիշտ մշակման դեպքում բերք տալուց հետո՝ արդեն երրորդ տարում ինքնածախսածածկում է ապահովվում: Ի դեպ, այս դեպքում կարեւոր հանգամանք է  նաեւ կարկտապաշտպան ցանցերի տեղադրումը, ինչի շնորհիվ կտրուկ նվազում է անբարենպաստ եղանակային պայմանների պատճառով բերքի կորուստը:
-  Ո՞ւմ կարելի է  դիմել, եթե ցանկանում են ինտենսիվ այգի հիմնել:
-Կոնվերս Բանկն առաջարկում է գյուղատնտեսության ֆինանսավորմանն ուղղված տարբեր պրոդուկտներ՝ այդ թվում ինտենսիվ այգիների հիմնման եւ կաթիլային ոռոգման ցանցերի անցկացման նպատակով, թե սեփական ռեսուրսներով, թե պետական տարբեր ծրագրերի ներքո: Ըստ որում, որոշ վարկատեսակների մասով տոկոսագումարն ամբողջությամբ փոխհատուցվում է պետության կողմից: Բանկի համապատասխան պրոդուկտներն հասանելի են https://www.conversebank.am/hy/agriculturalloans/  հղումով:

Drip irrigation. 5 questions and answers with Converse Bank
What are the key environmental and social issues that can be addressed by establishment of intensive orchards? How to establish them, and what are their advantages? What are the main environmental challenges that also affect agriculture? We seek the answers to these questions in Converse Bank, which offers a wide range of financing tools in the field of agriculture.
- Land degradation and desertification represent a serious environmental challenge in the world, including in Armenia. In 2021, scarcity of irrigation water was also added to the known challenges, which may eventually lead to a reduction in cultivated land areas.
- In this situation, what can farmers do or people who want to engage in agriculture?
- The globally acknowledged option is to shift to intensive agriculture, in this case - by establishment of intensive orchards. Unlike traditional tree species, dwarf trees are not very tall, do not have a deep root system, so they are irrigated with a drip irrigation network. Notably, in Israel, after the country implemented this system, it was possible to reduce the area of desertified or desert lands and achieve agricultural development.
- What are the advantages of this system?
- Installation of drip irrigation systems allows you to address several problems at once. First, according to various estimates, water consumption is reduced by up to 3 times, which also allows saving financial resources. On the other hand, it is possible to control the use of fertilizers and pesticides and make their supply more targeted, and weeds grow worse in dry soil. Finally, the use of drip irrigation system reduces water evaporation, surface runoff, prevents the penetration of water into the lower layers of the soil (water is supplied directly to the root system of the plant), which ensures up to 95% efficiency
- When do intensive orchards start to yield?
- Intensive orchards yield earlier than the traditional ones. If properly cultivated, it achieves self-sufficiency level in the third year after harvest. By the way, in this case, the installation of hail protection nets is also an important factor, due to which the crop loss due to unfavorable weather conditions is drastically less.
- Where to apply, if you want to establish an intensive orchard?
- Converse Bank offers various products targeted at agriculture financing, including the establishment of intensive orchards and drip irrigation networks, both with own resources and under various government programs. In addition, the interest rate on some loans is fully reimbursed by the state. Relevant products of the bank are available at https://www.conversebank.am/en/agriculturalloans/.