«Հրապարակ». Արարատ Միրզոյանը պատժո՞ւմ է ՀԱՊԿ-ին
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «ՀԱՊԿ արտգործնախարարների, պաշտպանության նախարարների և ԱԽ քարտուղարների համատեղ նիստին երեկ Հայաստանից մասնակցում էր ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանը։ Եթե Պնախարար Արշակ Կարապետյանը մի քանի օր է՝ Ռուսաստանում է և մեր սահմանային լարվածության հարցերով այնպիսի կարևոր բանակցությունների մեջ է, որ անգամ մոր մահը չի ստիպել նրան հրատապ վերադառնալ, ապա անհասկանալի է Արարատ Միրզոյանի բացակայությունն այս միջոցառումներից։
Երեկ ԱԳՆ մամուլի խոսնակը լրագրողներին փոխանցել էր, թե Միրզոյանն օդանավի անսարքության պատճառով չի մեկնել Դուշանբե։ Այս բացատրությունն ԱԳՆ-ում ծիծաղ էր հարուցել՝ այն որակում էին փնթի և անհիմն: «Ի՞նչ օդանավով պետք է մեկներ՝ առաջին բորտո՞վ, իսկ Արմեն Գրիգորյանն ինչպե՞ս է մեկնել։ Նույնիսկ եթե օդանավը փչացած է, կարող էր օդանավ վարձել, սովորական չվերթով մեկնել»։
Իսկ թե որն է չմեկնելու իրական պատճառը, ենթադրում են. «Հավանաբար, ավելի կարևոր՝ եվրոպական պաշտոնյաների հետ հանդիպման օրակարգ ուներ, դրա համար չմեկնեց»։ Նշենք, որ երեկ Միրզոյանը հանդիպել է Սլովակիայի արտաքին և եվրոպական գործերի նախարար Իվան Կորչոկի, մեկ օր առաջ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Ստեֆան Վիսկոնտիի և Ֆրանսիայի ԱԳՆ մայրցամաքային Եվրոպայի դեպարտամենտի փոխտնօրենի հետ:
Նշենք, որ ՀԱՊԿ երեկվա նիստին քննարկվել է Աֆղանստանի շուրջ առկա իրավիճակը, հայտարարվել է, որ կազմակերպությունը, ըստ մարտահրավերների, անհրաժեշտ օգնություն կցուցաբերի անդամ Տաջիկստանին՝ սահմանների պաշտպանության հարցում: Մեր աղբյուրի փոխանցմամբ՝ չի բացառվում, որ ՀՀ-ի կողմից սա պատասխան է ՀԱՊԿ-ի` արցախյան պատերազմում և ՀՀ սահմանների ոտնձգությունների նկատմամբ ցուցաբերած անտարբերությանը»։

«Грапарак»: Арарат Мирзоян наказывает ОДКБ?
Газета «Грапарак» пишет, что вчера на совместном заседании Совета министров иностранных дел, Совета министров обороны и Комитета секретарей советов безопасности участвовал из Армении только секретарь Совбеза Армен Григорян.
Если министр обороны Аршак Карапетян за несколько дней до этого был в России и вел такие важные переговоры по вопросам напряженности на границе, что даже смерть матери не заставила его срочно вернуться, то отсутствие Арарата Мирзояна на этом мероприятии непонятно.
Вчера пресс-секретарь МИД сообщил журналистам, что Арарат Мирзоян не смог отправится в Душанбе из-за неисправности самолета. Это объяснение вызвало в МИД смех, его называли необоснованным и неряшливым. «На каком самолете должен был отправиться? На первом борту? А Армен Григорян как отправился? Если даже самолет был неисправен, мог бы арендовать другой борт, полететь обычным рейсом».
Что касается реальной причины его неучастия в заседаниях, то предполагают: «Вероятно, у него была повестка встреч с более важными европейскими чиновниками, поэтому не поехал». Отметим, что вчера Мирзоян встречался с министром иностранных и европейских дел Республики Словакия Иваном Корчоком, за день до этого – с французским сопредседателем Минской группы ОБСЕ Стефаном Висконти и замдиректора департамента континентальной Европы МИД Франции Сильвеном Гийоге.
Отметим, что на вчерашнем заседании ОДКБ обсуждалась ситуация вокруг Афганистана, было заявлено, что в случае обострения ситуации с безопасностью на границе с Афганистаном государства-члены окажут Таджикистану помощь. Как передает наш источник, не исключается, что со стороны Армении это ответ ОДКБ за проявленное безразличие во время войны в Арцахе и к посягательствам на границы Армении», - пишет газета.