«Ամբողջ գիշեր սպասում ենք՝ անօդաչո՞ւ է գալիս, թու՞րք է գալիս․ թող անվտանգությունն ապահովեն, ոչ թե համայնքները միացնեն»․ Գեղամասարի բնակիչները ճանապարհ են փակել (Տեսանյութ)
16/09/2021 10:34
Գեղարքունիքի մարզի Գեղամասար համայնքի բնակիչները փակել են Վարդենիս-Սոթք ճանապարհը։ Նրանք կտրականապես դեմ են համայնքների խոշորացման ծրագրին։ Պնդում են, որ առաջնայինը անվտանգության խնդիրն է, խոշորացումը հավելյալ պրոբլեմներ է առաջացնելու։
««Մեր կարծիքը հարցր՞ել են, ասե՞լ են՝ ուզու՞մ եք, թե՞ չեք ուզում»: «Այստեղ փասխտականներ են ապրում, շան տեղ չեն դնում փախստականներին»։ «Մինչև ե՞րբ պետք է ամբողջ գիշեր նստենք, նայենք, տեսնենք՝ թուրքը գալիս է, թե չի գալիս, այդքանը հաշվի առե՞լ են, որ իրենց Երևանում նստած են, մտածու՞մ են, մենք գիշերները քնա՞ծ ենք, թե՞ անքուն ենք»:  «Սահմանի բերանին ենք։ Թող իրիկունները գան, տեսնեն, որ սարերի վրա թուրքի լույսերն են վառվում, էդ անեն, ոչ թե համայնքների միացում անեն։ Առաջ Հայաստանի վիճակը, անվտանգոթյունը կարգավորեն»», - հայտարարեցին բողոքի ակցիայի մասնակիցները։
Համայնքի բնակիչները պահանջում են, որպեսզի Նիկոլ Փաշինյանը գա և իրենց հարցերին պատասխանի։
Տեղում աշխատում են ոստիկանները։ Սկզբում ակցիայի մասնակիցներին 10 րոպե «ողջամիտ ժամկետ» տրվեց ճանապարհը բացելու համար, ապա ոստիկանները փորձեցին ուժով բացել ճանապարհը։

«Мы всю ночь сидим, ждем, беспилотник появится или нет, турок придет или нет: пусть сначала обеспечат безопасность, потом объединяют общины» – жители Гегамасара перекрыли дорогу
16/09/2021 12:20
Жители общины Гегамасар Гегаркуникской области Армении перекрыли трассу Варденис-Сотк. Они категорически против программы укрупнения общин. Жители утверждают, что первоочередным для них является проблема безопасности, а укрупнение вызовет дополнительные проблемы.
«Разве наше мнение спросили? Хотим мы этого или нет?». «Здесь живут беженцы, их ни во что не ставят». «До каких пор мы должны сидеть всю ночь, смотреть, турок придет или нет? Все это учитывали, когда сидят в своем Ереване? Думают о том, спим мы по ночам или сидим бессонные?». «Мы прямо на границе. Пусть придут вечером, посмотрят, что на  горах огни турков, займутся этим, а не укрупнением. Путь сначала урегулируют проблему безопасности, ситуацию в Армении», - заявили участники акции протеста.
Жители общины требуют, чтобы Никол Пашинян пришел и ответил на их вопросы.
На месте находятся полицейские силы. Сначала участникам акции  дали 10 минут «разумного срока», чтобы открыть дорогу, потом полицейские попытались открыть дорогу силой.